Mirná zima a vlhké počasí nahrává tvorbě plísní, které dokážou obyvatele bytů či rodinných domků pěkně potrápit. Jak se dá plísním předcházet? Přinášíme několik rad a tipů.

  1. Pravidelné větrání, nárazově 5-10 minut, nejlépe několikrát denně. Pozor, pokud prší, větrání nemá smysl.
  2. Větrání v koupelně. Po sprchování a koupání by se sanita měla dosucha vytřít, aby nezůstala mokrá. Pokud máte koupelnu s oknem, ihned prudce vyvětrejte. Nenechávejte v koupelně mokré osušky a v zimním období mějte vždy zapnuté topení.
  3. V kuchyni nezapomínejte používat digestoř. Nejen kvůli pachu z jídel, ale hlavně kvůli odvádění vlhkosti při vaření.
  4. Topte ve všech místnostech. Někdy mohou plesnivět stěny proto, že na jednu studenou místnost působí teplý vzduch z vedlejšího pokoje. Například nevytápěnou ložnici bychom neměli vyhřívat otevřením dveří do sousedních místností, právě tak totiž vzniká vyšší rosení oken a stěn.
  5. Pokud opouštíte domov na delší dobu a nemáte nikoho, kdo by vám větral, nechejte alespoň otevřené dveře mezi všemi pokoji.
  6. Zajistěte do všech rohů místností dostatečný přístup vzduchu. Rohy by měly být volné, nezaplněné nábytkem. Celkově by měl být nábytek alespoň deset centimetrů od stěn.
  7. Plísně nemají rády proud vzduchu, to znamená, že je opravdu důležité větrat. Pokud venku delší dobu prší, zkuste to alespoň s pokojovým větrákem.
  8. Pokud se v některém koutě plíseň přeci jen objeví, odstraňte ji ihned. Nejrychlejší efekt přinese Savo. Pokud nezabere napoprvé, klidně postřik zopakujte. Před aplikací ale plísně neseškrabujte. V případě, že se plísně objevují na vlhkém zdivu, povolejte raději stavaře, aby váš domov izolací lépe zabezpečili.

-pro-