Blíží se konec roku a je tedy nejvyšší čas informovat se, jaké změny nám přinese rok následující. Pro majitele nemovitostí a realitní makléře je tu několik zásadních změn v souvislosti s nově schválenou novelou zákona 406/2000, která se týká průkazů energetické náročnosti budov.

penb

 

Pokuty pro realitní kanceláře

Mění a upravuje se povinnost informovat o stavu energetického průkazu. Zatímco doposud byl již před zahájením inzerce povinen majitel nemovitosti zajistit energetický štítek a makléři o něm sice měli informovat, ale pokud tak neučinili, pokutu dostal majitel, nyní hrozí pokuta ve výši až sto tisíc korun i realitním makléřům. Pro majitele se výše sankce zvedla až na 200 tisíc korun.

V případě, že realitní makléř od majitele energetický průkaz budovy neobdrží, je povinen uvést v inzerci třídu G, kterou jsou označovány budovy s nejhoršími energetickými vlastnostmi.

Neprodáváte? Stejně štítek potřebujete!

Zatímco doposud museli energetický průkaz předkládat majitelé nemovitostí na prodej, od ledna přibude tato povinnost i stavebníkům nebo těm, kteří svůj dům rekonstruují či zhodnocují. Pokud se tedy chystáte na kolaudaci nebo třeba chcete vyměnit starý kotel na vytápění či ohřev teplé vody za nový, musíte budovu opět opatřit energetickým štítkem.

Bytové domy a energetický štítek, ano nebo ne?

Ano, od prvního ledna 2015 se povinnost mít energetický štítek vztahuje i na bytové domy s plochou větší než 1 500 metrů čtverečních. Štítek musí zajistit sdružení vlastníků jednotek nebo příslušné bytové družstvo a to i v případě, že dům není určen k prodeji.

Oddechnou si majitelé starších domů

Tedy ti, jejichž dům byl postaven před rokem 1947 a do jehož rekonstrukce nebylo moc investováno. Přesněji tedy takový dům, kde nedošlo ke změnám větším než 25%. Tyto domy se mohou po písemné dohodě prodávajícího s kupujícím automaticky zařadit do nejnižší energetické třídy G a energetický štítek tedy při prodeji není třeba.

Pokud ovšem dům prošel změnami a významnější rekonstrukcí, povinnost mít PENB se na něj vztahuje a platí tedy i výše uvedené požadavky, kladené na majitele, realitní makléře a realitní kanceláře.

Konec nekalým praktikám

Protože se již vyskytly případy, kdy společnost bez potřebné certifikace vydala štítek k budově, k níž ani neměla dané podklady, zpřísnilo Ministerstvo obchodu a průmyslu podmínky pro vydávání energetických průkazů budov. Od ledna 2015 bude každý energetický štítek opatřen unikátním číslem, podle kterého bude snadné určit jeho vystavitele.  

 

 

 

-pro-