Pokuty za absenci PENB – energetických štítků – se týkají i fyzických osob.

V deníku Mladá Fronta dnes vyšel zajímavý článek na téme Energeticjké štítky – aneb postihy při neexistenci Průkazu energetické náročnosti budovy, a týkají se již také fyzických osob.

 

Celé znění článku:

PRAHA Na nutné „zlo“ – průkaz energetické náročnosti – si majitelé domů zvykají špatně, a nejen proto, že vyjde zhruba na pět tisíc.

Zmátl je i výrok bývalého ministra průmyslu, že místo štítků budou stačit faktury za energie. To se nepodařilo. Štítky jsou povinné od ledna 2013 u nových, ale i u starších domů při prodeji nebo pronájmu.
Státní energetická inspekce dokonce začala udělovat první pokuty fyzickým osobám, které průkaz nenechaly udělat.

Realitky a firmy, které průkazy vyrábějí, vědí už o několika případech. „První pokuty ve výši desetitisíců již padly,“ říká Petra Studecká z Energetické agentury. Podle zákona lze udělit sankci mezi 50 a 100 tisíci korunami. „O kontrolách víme od klientů. Všechny informujeme o povinnosti mít energetický štítek už ve fázi prohlídek. Stává se však, že ho chtějí, až když má kupující zájem,“ popisuje Michal Kresta, obchodní ředitel realitní kanceláře Sting.

Že se inspekce zaměřila na fyzické osoby, je novinka. „Dosud jsme se setkávali spíše s případy, kdy inspekce žádala předložení energetického průkazu od města či obce,“ podotkl Luděk Lošťák z energetické společnosti Comfort Space.

Jednou ze sankcionovaných je paní Pavelková ze Stránčic u Říčan, které se několik měsíců po prodeji rodinného domu ozvala Státní energetická inspekce a hrozí jí pokuta až 100 tisíc. „To jsem absolutně nečekala. Myslela jsem si, že energetický průkaz nepotřebuji,“ hájí se.

Po zdlouhavém vyjednávání se dohodla s novým majitelem domu na dodatečném vystavení průkazu, neví se však, co na to inspekce. Ta na dotazy včera nereagovala.

„Podle našich informací budou kontroly pokračovat. Podobných případů pak mohou být stovky i tisíce. Bývá běžné, že prodávající nenechá energetický průkaz vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ dodává Lošťák.

Podle ředitelky Energetické agentury Zlínského kraje je problém, že lidé při prodeji štítek nechtějí. „Prodávající si totiž jeho hodnotu přidá k ceně nemovitosti nebo si objedná za pár korun štítek, který je k ničemu. Lidé si na to ještě nezvykli a neuvažují o provozních nákladech,“ upozorňuje Miroslava Knotková.

V oboru se rozmohli i výrobci podezřele levných štítků. Aliance Šance pro budovy proto vytvořila kontrolníweb prukaznadum.cz.

Experti z branže poukazují na to, že lidi zmátl loňský výrok ministra průmyslu Martina Kuby. Ten hodlal prosadit, aby namísto štítků postačily faktury za energie za poslední tři roky. „Lidé se této povinnosti spíše vyhýbají. Po prohlášení bývalého ministra o snaze změnit zákon všichni vyčkávají a doufají, že nedostanou pokutu,“ dodává Studecká z Energetické agentury.

Podle ní mají o štítky zájem mladší nebo vzdělanější lidé.

„Spousta z nich chce průkaz vidět, pokud se rozmýšlejí mezi podobnými nemovitostmi,“ dodává. Rozdíl v platbách za energie může být i desítky tisíc ročně. Štítky označují energetickou třídu domu od třídy A výše.


Kde a jak získat PENB a další informace najdete na specializovaném serveru Tepelný audit.