Od 1.ledna 2013 vstupuje v platnost novela zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, která přináší majitelům budov novou povinnost – opatřit si Průkaz energetické náročnosti budovy. Nutno podotknout, že českým zákonodárcům to ukládala evropská směrnice.

Průkaz energetické náročnosti budovy obsahuje protokol prokazující energetickou náročnost budovy a její grafické znázornění. Klasifikace energetické náročnosti budovy je rozdělena do tříd A až G. Primárním účelem průkazu je tak informovat kupující či nájemce o energetické náročnosti nemovitosti.

Z této novely č. 318/2012 Sb. vyplývá povinnost přiložit průkaz k dokumentaci při:

  • výstavbě nových budov,
  • při prodeji bytu či objektu od 1. 1. 2013,
  • při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
  • při pronájmu domu či budovy od 1.1.2013
  • při pronájmu bytu či ucelené části objektu od 1. 1. 2016

Výjimka se bude vztahovat na objekty s menší obývanou plochou než 50 m2, u staveb pro rodinnou rekreaci a dále u památek a objektů pro náboženské účely.

Od 1. 1. 2013 tedy každý vlastník budovy a bytové jednotky musí průkaz předložit při jejím prodeji. Je to tedy důležitá informace pro ty, kteří již aktuálně své nomovitosti prodávají a hrozí, že se převod nemovitosti protáhne do nového roku a pro ty, kteří prodej své nemovitosti plánují od začátku roku 2013. Vlastník objektu či jednotky je tak povinný si na své náklady zajistit tento průkaz a předložit jej již při inzerci nemovitosti.

Pro vlastníky bytových jednotek bude v případě prodeje existovat do roku 2016 jisté změkčení této podmínky. Zákon jim umožní nahradit průkaz předložením vyúčtování dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

Pokud je však nebudou schopni zajistit, bez předložení průkazu nemohou byt ani nabízet.

V případě bytových domů postačí, když společenství vlastníků zajistí 1 průkaz na celý dům. Nebude tak nutné, aby každý vlastník platil za svůj vlastní energetický průkaz.

Platnost průkazu bude 10 let od jeho vydání s tím, že pokud během této doby dojde k podstatným stavebním úpravám, bude potřeba jej obnovit. Cena za zpracování se bude převážně pohybovat mezi třemi a šesti tisíci korun za RD, u bytových domů a komerčních objektů to bude více. Otázkou zůstává, kam se ceny dočasně vyšplhají s dramatickým růstem poptávky, který se dá v následujících měsících očekávat.

V případě, že průkaz energetické náročnosti majitel bytové jednotky při prodeji mít nebude (případně nedoloží vyúčtování za poslední 3 roky), hrozí mu pokuta ve výši 50.000,- Kč. U vlastníků celých objektů se pokuta může vyšplhat až na 100.000,- Kč.

Průkaz energetické náročnosti budovy může zpracovávat pouze osoba definovaná zákonem, což je energetický auditor nebo autorizovaná osoba podle zvláštního právního předpisu v oborech pozemní stavby, technologická zařízení staveb a technika prostředí staveb.

V rámci dalšího rozšiřování služeb se RE/MAX rozhodl úzce spolupracovat se společností Comfort Space, a.s., která se zabývá zpracováním energetického auditu a bude tak svým klientům nabízet zajištění vypracování průkazů energetické náročnosti.

Ing. Jan Huppert, RE/MAX Pro

Další informace včetně poptávky na stránkách Tepelný audit.

 

Napište nám a rádi Vám poradíme: tepelnyaudit@remaxpro.cz nebo energetickyprukaz@remaxpro.cz nebo info@tepelny-audit.cz