Právě nastala ta chvíle, kdy jste se rozhodli prodat svůj dům či byt. A je možné, že stejně jako většina prodávajících už máte vlastní představu o tom, kolik byste chtěli za svoji nemovitost dostat. Možná, že rozumně zvažujete všechny možnosti, možná jste ve svých rozhodnutích opatrní… a proto si dohodnete schůzku s několika makléři, které buď osobně znáte, byli vám doporučeni nebo jste si je sami vytipovali na internetu. Každý z těchto makléřů přijde na schůzku s připravenou srovnávací tržní analýzou, pravděpodobně vytištěnou na hlavičkovém papíře a předloží vám doporučenou prodejní cenu vaší nemovitosti.

Překvapivě bude však většina z nich uvádět ceny nižší, než jste očekávali. I když jejich doporučení ohledně ceny jsou podložena údaji získanými z reálných prodejů, zůstáváte i nadále přesvědčeni, že za svoji nemovitost byste měli obdržet víc. Potom se setkáte s makléřem, který má na prodejní cenu velmi podobný náhled jako vy. Možná jsou vaše představy dokonce překonány. V tu chvíli jste nadšení a pomalu začínáte počítat zisk. Jako mnoho prodávajících před vámi si vyberete právě tohoto, z vašeho pohledu optimisticky naladěného makléře. To je ten, který naplní vaše očekávání. Postará se, abyste za dům či byt dostali co nejvíce. Snížit cenu je přeci možné vždycky.

Souhlasíte? Pak tedy pozor. Skutečnost je totiž jiná. Právě jste si s největší pravděpodobností vybrali makléře používajícího poněkud pochybnou praktiku „kupování nabídky“. V podstatě si návrhem vyšší prodejní ceny „koupí“ možnost vaši nemovitost nabízet. Šance na prodej za tuto vysokou cenu bohužel není příliš velká. Po několika týdnech neúspěšného prodeje nakonec přichází okamžik, kdy makléř navrhne snížení nabídkové ceny – často na úroveň původního odhadu většiny ostatních makléřů.

Proč to makléři dělají?

V zásadě to mívá dva důvody. Buďto se jedná o nezkušené makléře, kteří si neumí poradit s velkým tlakem ze strany prodávajících, majících přehnaná očekávání ohledně prodejní ceny svého bytu nebo domu, anebo se jedná přímo o záměr. Pak je to ovšem podvodná praktika. Neseriózní realitní makléři se snaží tímto způsobem zbavit konkurence a získat nabídku pro sebe.

Jaké je riziko?

Možná vás napadne, že pokud se cena stejně nakonec dostane na původní odhad ostatních makléřů, tak se vlastně nic nestalo. Alespoň jste to zkusili. Jenomže tak to bohužel nefunguje. Ve chvíli, kdy cena nemovitosti z nějakého důvodu klesne, ztrácí často na atraktivitě. Potenciální zájemci začínají přemýšlet, co bylo špatně, proč se zlevňuje. Navíc po několika týdnech, kdy nemovitost v inzerci „visí“, je už docela okoukaná a jen těžko znovu dosáhne přitažlivosti „čerstvé“ nabídky. Pokud chcete k této problematice více informací, přečtěte si článek Skvěle prodat? S jakou nabídkovou cenou inzerovat. Pokud se zajímáte o zjištění ceny své nemovitosti před jejím prodejem, najdete v naší poradně několik článků na toto téma: Jak stanovit cenu nemovitosti?4 nejčastější chyby při stanovení ceny nemovitosti a Co má vliv na cenu nemovitosti?