znak bílovice nad svitavou

Charakteristika obce

Bílovice nad Svitavou jsou obec ležící severně od Brna ve výšce 236 m n. m. Svým umístěním v zalesněné kopcovité krajině lákaly Bílovice k návštěvě výletníky už za první republiky. Nepřehlédnutelnou dominantou je i dnes pseudogotický kostel sv. Cyrila a Metoděje zdobený secesními prvky, dostavěný v roce 1913. Obec svého času také proslavil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek příběhy o lišce Bystroušce či básník Stanislav Kostka Neumann, který zde čerpal inspiraci pro svoji sbírku Kniha lesů, vod a strání.

I když se obec stále rozrůstá a žije zde nyní něco přes 2300 obyvatel, svoji malebnost si stále zachovává a je nejen oblíbeným výletním cílem obyvatel nedalekého Brna, ale rovněž vyhledávanou lokalitou k trvalému bydlení. Přestože Bílovice těsně sousedí s Brnem, není tu po městském ruchu ani památky. Jen všudypřítomná zeleň okolních kopců a klid.

V roce 2016 proběhla rozsáhlá revitalizace centra obce. Jednoduché a přesto velkorysé architektonické ztvárnění vhodně navazuje na okolní zástavbu a tvoří s ní harmonický celek. Najdete tak v jednom místě poštu, obecní úřad, knihovnu, obchody, restauraci, pekárnu i cukrárnu. Těsnohlídkovo náměstí poskytuje dostatek míst k parkování a je zde také umístěna autobusová zastávka denní i noční linky IDS.

Dopravní dostupnost

Bílovice nad Svitavou jsou dostupné jak vlakem, tak autobusovými linkami č. 75, 210 a N94. V hlubokém údolí podél řeky Svitavy byla před časem zbudována cyklostezka, která spojuje Bílovice nad Svitavou s brněnskou částí Obřany.  Stezka je oblíbená nejen u pěších a cyklistů, ale v posledních letech také u bruslařů na in-line bruslích, k nimž se stále častěji řadí i sportovně založené maminky s kočárky.

Pokud patříte mezi ty, kterým vadí městský shon, ale zároveň je pro ně důležitá rychlá dostupnost do Brna a dobrá občanská vybavenost, jsou Bílovice nad Svitavou ideální volbou pro nové bydlení. Škola, školka, zdravotnické zařízení, lékárna… to vše mají místní obyvatelé k dispozici. Spolu s krásným okolím se jedná o velmi atraktivní kombinaci.

Velikonoční dílničky v Bílovicích

12. Duben, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Velikonoční dílničky v Bílovicích

Již tradiční Velikonoční dílničky se konaly v Bílovicích nad Svitavou ve čtvrtek 4. dubna. Děti i dospělí měli možnost zakoupit některý z polotovarů nebo hotových výrobků z produkce chráněné dílny BD-TOVA, s.r.o. Nabídka byla [...]

Ohlédnutí za předvánočními dílničkami v Bílovicích

6. Leden, 2018|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ohlédnutí za předvánočními dílničkami v Bílovicích

Mikulášské dílničky, které se konaly 21.11.2017 v Bílovicích nad Svitavou byly co do účasti návštěvníků stejně úspěšné jako ty jarní – velikonoční. Kromě aktivní zábavy na skákacím hradě si děti užívaly také [...]

Foto z lokality

Lucie Ulbrichová

Lucie Ulbrichová – makléřka lokality

více o makléřce