znak mč bystrc

Oficiální web MČ: http://www.bystrc.cz/

Historický vývoj

První písemná zmínka o Bystrci nacházející se na severozápadním okraji Brna pochází ze 14. století. Historicky byla obec provázána s veverským panstvím a děním okolo hradu Veveří. Počet obyvatel významně vzrostl až v 19. století, kdy nastal v Brně rozmach průmyslové – především textilní výroby. Brno se rozrůstalo směrem k příměstským vesnicím a lidé pracující v továrnách se snažili bydlet co nejblíže městu.

I dnes je Bystrc spíše obytnou lokalitou, odkud místní dojíždějí za prací do jiných městských částí. Vzhledem k dobré dopravní dostupnosti je možné se dostat do centra už za 25 minut při použití MHD nebo autem za 15 minut. Cyklisté mohou využít cyklostezku.

Poté, co byla Bystrc v roce 1960 spolu se sousedními Kníničkami připojena k městu a v 70. letech započala rozsáhlá výstavba moderního sídliště, se tvář bývalé příměstské vesnice zcela změnila. Nyní panelové bytové domy Bystrci dominují, avšak díky celkové revitalizaci a novým barevným fasádám je tato tvář spolu s všudypřítomnou zelení velmi přívětivá. V současnosti zde žije 24 000 obyvatel a svojí celkovou rozlohou 27,24 km je největší brněnskou částí.

Zajímavosti

Bystrc je vhodnou lokalitou pro ty, kdo upřednostňují bydlení blízko přírody bez nutnosti opustit město a pohodlné bydlení v bytovém domě. Neméně významný je i fakt, že právě tato čtvrť je vyhledávaným cílem víkendových (nejen) rodinných výletů, ať už jde o návštěvu brněnské Zoologické zahrady na Mniší hoře, Brněnské přehrady s možností sportovního vyžití všeho druhu či nedávno opraveného hradu Veveří. Pořádá se tu také pravidelně řada významných kulturních akcí. K nejznámějším asi patří Ignis Brunensis s velkolepým ohňostrojem.

Čtvrti nechybí ani dobrá občanská vybavenost – školy, školky, dětská hřiště, knihovna, pošta, obchody, zdravotnické zařízení, sportoviště, restaurace…

Bystrc znovu a znovu okouzluje své obyvatele i návštěvníky malebným údolím řeky Svratky, Podkomorským lesem s Helenčinou studánkou upomínající na Pohádku máje, či vycházkami do Údolí oddechu. Možností k relaxaci na čerstvém vzduchu se nabízí spousta a v každém ročním období.

Velikonoční dílničky v Bystrci

18. Duben, 2018|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Velikonoční dílničky v Bystrci

V úterý 27.3. se konaly již počtvrté Velikonoční dílničky ve Společenském centru. Dílničky jsou již tradičně rozděleny do dvou sekcí. V první dopolední a poobědové části dílniček navštěvují akci děti z bystrckých školek a nejnižších [...]

Foto z lokality

Makléři lokality