V neděli 29.3.2020 v Partii televize Prima ministryně financí Alena Schillerová (ANO) představila svůj záměr zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. To vzbudilo velký ohlas mezi lidmi, kteří uvažují o nákupu nemovitosti. Lidé se nás ptají, zda a kdy k tomu dojde.

Zmíněný záměr zrušení daně z nabytí nemovitosti zajímá také kupující, kteří mají před podpisem kupní smlouvy. Mají snahu podpis smlouvy odložit, aby se vyhnuli povinnosti této daně. Přece jen 4% jsou desítky nebo stovky tisíc korun (40 tisíc z každého milionu pořizovací ceny nemovitosti), které může kupující ušetřit, pokud se povinnosti platby této daně vyhne.

Co je to daň z nabytí nemovitosti?

O dani z nabytí jsme toho již psali v naší Realitní poradně hodně. Takže jen velmi stručně: Daň z nabytí nemovitosti platí kupující. Její výše je 4 % z kupní nebo z odhadní ceny nemovitosti, podle toho, která částka je vyšší.

Daň z nabytí se neplatí, jde-li o nákup nemovitosti:

  • u novostavby do 5 let od ukončení,
  • u prvního úplatného nabytí bytu nebo rodinného domu,
  • při převodu z družstevního vlastnictví
  • a při neúplatném převodu (dědictví, darování).

Je daň z nabytí nemovitosti zrušena?

Často dotaz začíná konstatováním „Slyšel jsem, že je zrušena daň z pořízené nemovitosti“. Jak to tedy vlastně je?

Daň z nabytí nemovitosti zrušena zatím není. V současnosti ministerstvo financí připravuje návrh. Návrh pak ještě musí podpořit vláda.

„Mám v úmyslu jednu daňovou změnu, která by mohla trochu pomoci lidem s pořizováním bydlení. Možná by teď mohly trochu klesnout ceny bytů a je tak ideální doba rozpohybovat trh s nemovitostmi,“ uvedla Schillerová svou představu v pořadu Partie televize Prima.

Jaká je tedy šance, že bude zrušena?

V médiích se píše, že vzhledem k aktuální situaci je pravděpodobné, že návrh projde. Důvodů je hned několik.

Pandemie koronaviru poslala ekonomiku ve světě i v České republice do recese. Od politiků se očekává, že budou dělat patřičné kroky k oživení ekonomiky. K čemu nebyla dříve vůle..

„Budu navrhovat zrušení daně z nabytí nemovitostí. Musím říct, že mi nikdy nedávala smysl,“ dodala s tím, že pro rozpočet by to znamenalo výpadek ve výši zhruba 13 až 14 miliard ročně. „Kdy jindy, když ne teď,“ uvedla Schillerová svou představu v pořadu Partie televize Prima.

Mezi odborníky je tato daň dlouhodobě kritizována. Loni navrhoval zrušení daně z nabytí nemovitosti Senát, ten byl ovšem následně poslanci přehlasován.

„Od výběru této daně by se mělo jednoznačně upustit,“ řekl například už loni předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS).

„Daň z nabytí nemovitosti jsme jako opozice chtěli opakovaně zrušit a vždy nám to vládní poslanci hodili na hlavu. Teď s tím přichází A. Schillerová sama. No konečně. Ale uvěřím, až uvidím. Dokud není v politice hotové všechno, není hotové nic.“, uvedl na Twitteru poslanec Dominik Fery

Na zrušení daně z nabytí nemovitosti se musí nejdříve shodnout vláda. Pokud se tak stane, tak vzhledem k tomu, že se opozice snažila zrušení této daně prosadit už loni (ANO, KSČM a ČSSD hlasovali proti zrušení) neměla by v parlamentu narazit na odpor. Tak uvidíme.

Bude to mít vliv na cenu nemovitostí?

To je další z otázek, na kterou se naši klienti a známí ptají. Pojďme se tedy na vliv zrušení daně z nabytí nemovitosti podívat blíže.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti by mohlo vést k oživení poptávky. Tato daň prodražuje koupi nemovitosti o 4%. Čistě matematicky by tedy její zrušení vedlo k snížení nákladů na pořízení o 4%. Samozřejmě by odpadly i drobné náklady (např. znalecký posudek) a pracnost v souvislosti s podáním daňového přiznání.

Další dopad by to mohlo mít i na dostupnost hypoték. Vzhledem ke stupňujícím se požadavkům na bonitu klienta to znamená mít další 4% na daň z vlastních zdrojů. Zjednodušeně řečeno, na daň z nabytí nemovitosti vám banka jen tak nepůjčí.

Vzhledem ke karanténě a nastupující celosvětové recesi se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že ceny nemovitostí budou klesat. A možná už díky omezení poptávky z důvodu nařízené karantény klesají. Pokud přijde zrušení této daně rychle, může to pokles cen na nějaký čas přibrzdit. Z dlouhodobého hlediska to na ceny nemovitostí bude mít minimální vliv. Rozhodující vliv bude mít důvěra lidí v ekonomiku, zaměstnanost,…

Jak to ale ovlivní chuť nakupovat dnes?

V předchozím odstavci jsem psal, že by zrušení daně z nabytí mohlo vést k oživení poptávky. Myslel jsem tím oživení poptávky těsně po zrušení daně. Naopak očekávání tohoto zrušení daňové povinnosti může vést k odložení poptávky. To ale asi nebylo záměrem paní ministryně. 

„Zákon navrhnu s retrospektivní účinností od 30. března 2020. V případě schválení zákona, kdo podá žádost na katastr či podepíše kupní smlouvu v pondělí, nebude již nabývací daň platit. Předejdeme tím riziku zamrznutí trhu s nemovitostmi z důvodu spekulativních pozdržení nákupů.“, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová.

Těžko říct, zda retroaktivní účinnost nastane a zda je vůbec možná. Pevně doufám, že si paní ministryně právní možnosti retroaktivity před výše uvedeným prohlášením ověřila. Nicméně dokud nebude návrh vlády nebude schválen a nebudeme znát přesné znění, nelze se na zpětnou platnost k 30.3.2020 spolehnout.

Je pravděpodobné, že lidé budou spekulovat na zrušení daňové povinnosti a budou vyčkávat. To do jisté míry povede k tomu, že lidé nákup odloží, aby ušetřili na dani.

Čemu nebo komu to tedy prospěje?

Největší přínos osobně vidím ve snížení bariéry při optimalizaci bydlení. Mám tím na mysli situace, kdy někdo zjistí, že

  • jeho stávající bydlení je pro něj příliš velké a nákladné.
  • Nebo naopak, kdy se někdo chce přestěhovat do většího nebo z bytu do domu.

Náklady na směnu (myšleno tím koupě nemovitosti a její financování z prodeje stávající) je častý důvod, proč lidé optimalizaci odkládají. Tohle je přesně důsledek, který by mohl rozhýbat trh s bydlením.

A co zmiňované zrušení daňových odpočtů?

V nedělním pořadu televize Prima ministryně financí Alena Schillerová zároveň uvedla, že kromě plánu zrušení daně z nabytí nemovitosti bude také navrhovat zrušení daňových odpočtů u hypotečních úvěrů.

„Se zrušením nabývací daně navrhujeme pro všechny NOVĚ UZAVŘENÉ hypotéky zrušit i daňové uplatnění odpočtů. Kupujícím tak zůstane více peněz než předtím a budou je mít hned, ne až za dvacet let po splacení hypotéky. Ostatní necháme odpočty uplatňovat dál. Nikdo nepřijde zkrátka“ uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schindlerová.

Tak jen doufejme, že se to bude případně týkat opravdu jen nově uzavřených hypoték. Zrušení daňového odpočtu i pro stávající vlastníky, kteří koupili nemovitost na hypotéku, by pro ně byla dost špatná zpráva. Nyní si každý rok mohli nárokovat daňový odpočet, mnohdy i v řádu desítek tisíc korun. O tuto úsporu na daních by tedy přišli.

 

Ing. Tomáš Fráňa

ředitel kanceláře RE/MAX Pro