Slyšeli jste už někdy pojem aukce nemovitostí a nevíte, co si pod tímto pojmem máte představit? Nejedná se o dražbu. Spíše jde o cílený a pečlivý sběr nabídek kupujících, ze kterých si vybere prodávající pro něj nejvýhodnější nabídku. Rozhoduje cena, ale i způsob financování nebo datum předání nemovitosti.

Téměř všichni naši klienti chtějí prodat svou nemovitost za nejvyšší cenu. Aukce nemovitosti představuje prodejní strategii, která jim v tom může pomoci. Cílem je přivést na nemovitost více zájemců a pak mezi nimi vybrat – vysoutěžit nejlepší nabídku. Díky aukci nemovitosti se nám už vícekrát podařilo dohodnout o dost vyšší prodejní cenu, než byla nejvyšší dosažená cena obdobné nemovitosti v té samé lokalitě.

Co je vlastně aukce nemovitosti

Aukce je vlastně soutěž o nejlepšího kupce na vaši nemovitost. Mnoho lidí se domnívá, že aukce je to samé co dražba. Mezi aukcemi a dražbou je však dost zásadní právní rozdíl, který ovlivňuje obchodní stránku prodeje. Aukce nemovitosti je spravedlivý a transparentní způsob prodeje v případech, kdy o koupi nemovitosti projeví zájem několik zájemců. Po shromáždění více nabídek se pořádá aukce. O aukcích jsme psali zde.

Jak vypadá aukce nemovitostí v praxi

Do aukce nemovitostí se hodí atraktivní objekty, které jsou něčím zajímavé. Někdy se dělá aukce formou obálkové metody, kdy každý napíše do obálky návrh svojí ceny. Osvědčené jsou i hromadné prohlídky nemovitosti či dny otevřených dveří. Konečná cena za nemovitost nemusí být tím jediným kritériem při výběru. Na rozdíl od dražby nám totiž aukce nemovitosti dává mnohem větší prostor v jednání a je mnohem flexibilnější. Prodávající může například požadovat určitý způsob financování, trvat na termínu zaplacení kupní ceny, ale i na termínu předání.

Prodávající má poslední slovo

Prodávajícímu jsou nakonec předloženy všechny nabídky a je jen na něm, kterou z nich si vybere a akceptuje. Pokud žádná z nabídek nesplní jeho očekávání, může dokonce všechny nabídky kupujících odmítnout. Pravidla aukce umožňují i tuto možnost. Aukční způsob prodeje umožňuje i elektronické aukce. Máte zájem prodat svou nemovitost v aukci nebo potřebujete další podrobnější informace? Neváhejte nás kontaktovat, zavolejte na 605777787, pište, nebo přijďte na kafe (mapa).