Co udělá s cenami nemovitostí další zpřísnění hypoték

  • regulace hypoték ČNB

Máme tu další změnu, která může mít zásadní vliv na vývoj cen nemovitostí. Česká národní banka (ČNB) oznámila další omezení poskytování hypoték od října tohoto roku.

Česká národní banka na úterní tiskové konferenci (12.6.2018) uvedla, že od října znovu zpřísní podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Výše dluhu žadatele by od října neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI). Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI). Ve specifických případech bude podle ČNB možné tyto hodnoty překročit, avšak nejvýše u 5 % úvěrů.

Klienti se nás ptají, co si myslíme, že to udělá s cenami nemovitostí a jak na to reagovat. Co tedy radíme?

Když chcete nemovitost prodat, spěchejte

Můžeme očekávat něco podobného jako, po zpřísnění dostupnosti hypotečních úvěrů mezi létem 2016 a březnem 2017, kdy bylo zakázáno bankám poskytovat hypotéky na 100% kupní ceny.

Tehdy  to vyvolalo obrovskou vlnu zájmů na přelomu roku 2016 a 2017 ze strany méně bonitních klientů, kteří od dubna 2017 na vlastní nemovitost nemohli dosáhnout. Stoprocentní hypotéku už prostě nedostali. Byli tedy nuceni koupit cokoli, co ještě na přebraném trhu z léta zbylo. V dubnu se pak brněnský trh na několik měsíců výrazně zpomalil a růst cen se poprvé zastavil. A v Praze, podle údajů ČSÚ, ceny bytů stagnovaly (kvartální změna o -0,6%) o něco později, v posledním čtvrtletí 2017.

Něco podobného bychom tedy mohli  očekávat i tentokrát. Zvýšený zájem kupujících do října 2018 a následný útlum poptávky. Jestli tedy plánujete prodávat, je zřejmě vhodné začít co nejrychleji a nečekat až na konec léta.

Když chcete koupit, zařiďte si hypotéku předem

Pokud chcete nemovitost koupit a myslíte si, že od října byste na hypotéku nedosáhli, může pro vás být řešením si vyřídit hypotéku předem. To znamená, že si nejdříve necháte poskytnutí hypotéky schválit a pak máte určitou dobu na její čerpání. Máte tedy obvykle 6 měsíců času na nalezení vhodné nemovitosti.

Pokud bude růst úroků pokračovat (jak odborníci předpokládají) nebo dokonce dojde k poklesu cen nemovitostí, může to pro vás být ještě výhodnější.

Každopádně je potřeba jednat rychle. Některé banky budou na doporučení ČNB reagovat v předstihu, tedy před říjnem roku 2018. Takže na vyřízení hypotéky „dopředu“ zbývá jen pár týdnů. Pokud chcete poradit jak na to, napište nám, rádi vám poradíme.

2018-06-25T09:44:09+00:0021. Červen, 2018|Kategorie: pro kupující, pro prodávající|Tags: , , |