Pokud jste v roce 2023 koupili nemovitost a nebo ji do vlastnictví získali jiným způsobem týká se vás povinnost úhrady daně z nemovitých věcí, která je definována zákonem 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí. Tato daň se platí každoročně a jako jediná daň dopředu – vždy na aktuální kalendářní rok. Poslední den, kdy je možno podat daňové přiznání k této dani letos připadá na středu 31. ledna 2024.

Daň z nemovitých věcí označovaná též postaru daň z nemovitosti se skládá ze dvou daní. Tvoří ji daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok a daň se stanovuje vždy ke stavu ke dni 1. 1. daného roku. Na rozdíl od ostatních daní se platí vždy dopředu, tedy na aktuální kalendářní rok.

Pokud jste si v minulém roce pořídili nemovitost, za rok 2023 byl poplatníkem předchozí vlastník. Vzhledem k tomu, že k 1. lednu letošního roku už byla nemovitost ve vašem vlastnictví, přešla na vás i daňová povinnost pro rok 2024 a vzniká vám tak i povinnost podat daňové přiznání. 

Musím podat?

Povinnost podat daňové přiznání vzniká nejen při změně v osobě poplatníka, ale také pokud dojde ke změně okolností rozhodnými pro stanovení daně. Takovouto změnou může být například přístavba dalšího podlaží.

Pokud naopak ke změně nedojde a pokud bylo daňové přiznání podáno v některém z předešlých období, daňové přiznání se nepodává. Jestliže tedy letos daňové přiznání k vaší nové nemovitosti podáte, v roce 2025 si jen počkáte na složenku. Daň vám bude vyměřena na základě letošního roku.

  • ke změně sazeb daně
  • ke změně průměrné ceny půdy
  • ke stanovení nebo ke změně koeficientu
  • k zániku osvobození od daně, jestliže tak obec stanoví obecně závaznou vyhláškou
  • ke změně místní příslušnosti

viz též § 13a

 

Jak vyplnit a podat?

Formuláře pro daňové přiznání naleznete na každém pracovišti finančního úřadu. Do formuláře pak zanesete údaje o nemovitosti i vypočítané hodnoty. Existuje ale i jednodušší varianta – elektronický formulář. Průvodce formulářem vás provede celým procesem vyplnění, dosadí příslušné koeficienty a provede výpočet. Vyplněný formulář si pak můžete vytisknout pro fyzické podání a nebo rovnou odeslat.

Co se vlastního podání týče, máte na výběr tři možnosti. Osobně na příslušném finančním úřadě, poštou a nebo elektronicky. Pouze pokud máte aktivní datovou schránku, jste povinni použít jen elektronickou formu. Elektronicky také můžete podat i pomocí služby Moje daně, kde máte po přihlášení možnost nechat přiznání částečně předvyplnit. (viz též informační leták)

Osobní podání se pak děje na finančním úřadu podle místní příslušnosti dané nemovitosti. V rámci jednoho formuláře máte možnost podat přiznání ke všem nemovitostem, které se nacházejí v jednom kraji. Pokud ale vlastníte nemovitosti ve více krajích, bude třeba podat daňové přiznání pro každý kraj zvlášť.

Termín pro podání je 31. ledna daného roku. Výjimku tvoří převody nemovitostí na přelomu roku. Pokud byl například podán vklad na katastr 15. 12. 2023, ale k zápisu na katastru došlo až 19. 1. 2024, vlastníkem se stáváte zpětně už ke dni 15. 12., protože však došlo ke zpracování až v letošním roce, prodlužuje se vám lhůta o tři kalendářní měsíce následující po měsíci, ve kterém byl zápis proveden. Pokud tedy k zápisu došlo 19. 1., máte čas až do konce dubna. A podobně je tomu i u dražeb (viz § 13a).

Co když jsem prodal?

Pokud jste naopak v loňském roce nemovitost prodali, máte povinnost podat přiznání zahrnující pouze nemovitosti, které vám ve vlastnictví zůstaly. A to vždy pro každý kraj zvlášť. Totéž platí pro případy, kdy jste nemovitost pozbyli jiným způsobem.

V případě, že vám v daném kraji žádná nemovitost nezbyla, máte povinnost tuto skutečnost oznámit. Viz opět § 13a

„Ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí, postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období.“

Formulář na odhlášení neexistuje, forma je volná a odhlašovací dopis může vypadat například takto:

Finanční úřad pro …

 

Věc: Odhlášení daně z nemovitostí

Vážení,

oznamuji vám, že jsem dne …… prodal svou nemovitost ……

(doplňte definici nemovitosti dle kupní smlouvy)

 

Tímto se odhlašuji z daně z nemovitostí.

 

(podpis)

Jméno Příjmení

trvale bytem……

 

Další informace naleznete například na webu Finanční správy.

Aktualizováno k 9. 1. 2024