Daní z převodu nemovitosti je zatížen úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti.
Podrobnosti najdete v zákoně č. 357/1992 Sb.
V případě prodeje nemovitosti je v současné době poplatníkem daně z převodu nemovitosti prodávající. Kupující figuruje jako ručitel za prodávajícího. Pokud tedy prodávající daň nezaplatí, bude vymáhána na kupujícím. Tento, z mého pohledu, nesmysl by mohl být odstraněn v roce 2014. Mělo by dojít ke změně poplatníka této daně z prodávajícího na kupujícího. FÚ pak může vymáhat daň na držiteli majetku – nemovitosti. Pokud by poplatník vyměřenou daň nezaplatil, mohla by nemovitost skončit v dražbě. Pokud je nemovitost koupena v dražbě, poplatníkem daně je kupující.
V současné době se základ daně určuje z ceny odhadní či kupní ( ve formuláři nazvané cena sjednaná) podle toho, která je vyšší. Z vyšší hodnoty se pak odvádí 3 % do státní pokladny. Po prodeji je tedy třeba realizovat ocenění nemovitosti v hodnotě několika tisíc Kč, což prodávajícího opět zatěžuje. Pokud nemovitost prodávám já osobně či jiný makléř RE/MAX Pro, nemusí prodávajícího znalečné trápit, protože je pokryto z provize kanceláře. Stejně tak se postaráme o zpracování a podání daňového přiznání k této dani.
Od 1.1.2013 se mění výše daně z převodu nemovitosti ze 3 % na 4 %. Prodávající se budou pravděpodobně snažit tuto ztrátu nahradit navýšením ceny nemovitosti. Vzhledem k podmínkám trhu, kdy nabídka dlouhodobě převyšuje poptávku, toto ale nebude relevantní a prodávající se budou muset smířit s faktem, že státu odvedou další 1 % ze svého zisku.
Od roku 2014 by se změnou poplatníka daně z převodu nemovitosti mohla platit i právní úprava, v jejímž důsledku se již nebude vždy vyžadovat po plátci daně z převodu nemovitosti ocenění nemovitosti znalcem. Znalec by oceňoval nemovitost jen v případě pochybnosti FÚ o relevantnosti kupní ceny (tedy základu daně).
Ing. Petr Vaněk, makléř 2. stupně
červen 2012