Družstevní bydlení má svá specifika. Proto jsme pro vás vybrali deset klíčových otázek, na které potřbujete znát odpověď ještě předtím, než se rozhodnete družstevní byt koupit.

1. Je zde možnost převodu do osobního vlastnictví?

Splacená anuita je jednou z podmínek převodu, ale neznamená to, že byt bez anuity lze automaticky převést. Zeptejte se na družstvu, zda převod umožňují a jaké jsou podmínky a postup. Klíčová může být také rychlost. Doba do které vám družstvo převod umožní totiž rozhoduje o možnosti vzít si hypotéku.

2. Jaká je výše nesplacené anuity?

Informace o výši anuity si ověřte nejlépe na družstvu. Pokud zjistíte,že zde nesplacená anuita je, přičtěte její částku ke kupní ceně. Je pro vás stále koupě výhodná?

3. Jak vysoké jsou měsíční platby?

Zjistěte si, kolik budete měsíčně platit. Kolik z částky tvoří nájem, fond oprav, splátky úvěru či další služby. Ideální je, pokud vám prodávající poskytne například poslední vyúčtování nebo předpis plateb, ve kterém najdete podrobný rozpis jednotlivých částek.

4. Je možné byt pronajímat?

O tom, zda a za jakých podmínek je byt možné dále podnajímat, se dočtete ve stanovách družstva. Pokud pořizujete byt na investici, je tato otázka pro vás naprosto klíčová. Pokud budete v bytě bydlet sami, není tato informace pro vás úplně zásadní. I tak je ale lepší zjistit si ji hned na začátku, než být v budoucnu nepříjemně překvapeni.

5. Kdo prodává?

Je prodávající opravdu člen družstva? Má k danému bytu práva jen on sám, nebo zde figuruje více osob? Nejlépe to zjistíte přímo na družstvu.

 

 

6. Má prodávající splaceny všechny závazky vůči družstvu?

Vyžádejte si potvrzení o tom, že má prodávající vypořádány všechny závazky vůči družstvu. Pokud by měl nějaké dluhy, přešly by na vás společně s jeho podílem.

7. Hospodaří družstvo dobře?

O hospodaření se dočtete v účetní závěrce. Vyžádejte si ji od družstva. Zjistíte z ní velikost majetku, dluhů i částku kolik investovalo do opravy vašeho domu i jestli má vytvořený adekvátní fond oprav. V extrémních případech, kdy družstvo zbankrotuje, je ohrožena i vaše možnost užívání bytu.

8. Fungování družstva

Jak často se pořádají schůze? Co se na nich řeší? Jak se na nich hlasuje? Jsou členy družstva jen osoby z vašeho domu nebo družstvo vlastní více domů? Čím větší počet lidí, tím náročnější může být prosazování případných změn. Zkuste se zeptat sousedů, ať máte názor z více stran.

9. Sousedi

Kdo bydlí ve vašem domě? Studenti, mladé rodiny nebo lidé v důchodu? Jak se dodržuje úklid a řád v domě? Dá se se sousedy domluvit? I zde dostanete od sousedů pravděpodobně objektivnější pohled než od prodávajícího

10. Dostatek finančních prostředků ke koupi

Jelikož se nestanete vlastníky bytu, nelze jím ani ručit při financování hypotékou. Pokud máte dostatečnou hotovost, není asi co řešit. Jestliže ale budete shánět peníze i jinak, je nutné zvážit, zda všechny pořizovací náklady společně s měsíčními platbami nezatíží neúměrně váš rozpočet.

Družstevní bydlení má své přednosti i úskalí a není úplně pro každého. Pokud si ani po přečtení článku nejste jisti, zda je to pro vás ve vaší aktuální situaci to pravé, rádi to s vámi prokonzultujeme a koupí vá s případně i provedeme. Nebojte se nás kontaktovat.