Vlastní bydlení je zase o něco dostupnější.

Kdo by si před rokem vsadil na to, že úrokové sazby budou o letních prázdninách opět atakovat hranici 2 %? Pravděpodobně nikdo! Veškeré predikce renomovaných ekonomů a bankovních institucí byly opačného názoru. Sazba touto dobou měla být mezi 3,5 – 4 % p.a.

I přes veškeré snahy ČNB (postupné zvyšování základní sazby, zavedení ukazatelů zadluženosti DTI a DSTI, požadavek na min. vlastní zdroje, atd.), které si kladou za cíl zvýšit nároky na žadatele o hypotéku, je financování koupě nemovitosti formou spotřebitelského úvěru na bydlení pro naše klienty opět dostupnější. Ať se jedná o hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření.

Přestože počet sjednaných hypoték za letní měsíce klesl, objem sjednaných úvěrů překonal výsledky z loňského roku. Z toho vyplývá, že roste průměrná výše hypotéky, která v současnosti (ke dnešnímu dni 21. 8. 2019) dosahuje 2.333.115 Kč. Přitom nic nenasvědčuje tomu, že by úroková sazba měla brzy atakovat hranici 3 %. S kroky k uvolnění měnové politiky ve světě výrazně klesly výnosy českých státních dluhopisů jakož i pravděpodobnost, že budou v České republice do pár let výrazně vyšší sazby. Pro banky je tak portfolio kvalitně zajištěných úvěrů, u kterých mají šanci zafixovat si příjmy na delší období, natolik lákavé, že stupňují konkurenční boj i v jinak obchodně klidných měsících.

Banky se tak předhánějí v „letních akcích“ a díky tomu můžeme našim klientům vyjednat kromě zajímavé sazby i např. nižší požadavky na vlastní zdroje (pouze 10 %) v případě prvního bydlení (bytu), které nabízí např. Česká spořitelna. Nebo využít nové služby Hypoteční banky, která umožňuje měnit výši splátky s ohledem na životní situaci klienta a to v podobě snížení až o 30 %. Službu je možné využít opakovaně po celou dobu splácení.

Samozřejmostí pro naše klienty je vyřízení hypotéky bez poplatku za zpracování a ocenění nemovitosti.

Mimochodem, věděli jste, že stávající hypotéku můžete refinancovat už 2 roky dopředu a zajistit si tak aktuální nízké sazby?

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám vše podrobně vysvětlíme třeba nad šálkem dobré kávy.

Za tým RX FINANCE 
Autor článku: Jiří Němec, jiri.nemec@remaxpro.cz