Pokud jste v situaci, kdy vám dluhy lidově řečeno přerůstají přes hlavu a vy toužíte tuto svou situaci nějak řešit, patrně jste ve svém pátrání narazili i na možnost vyhlášení osobního bankrotu a oddlužení. Zní to lákavě, zvláště když si představíte, že otupíte hrozbu exekuce, snížíte částku dluhu a možná se najde i způsob, jak si nemovitost nechat zůstane vaše nemovitost. Vyhlášení insolvence a oddlužení tímto způsobem však není vždy to nejlepší.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení může podat buď věřitel, tj. osoba, které dlužíte anebo i vy sami na sebe. V každém případě platí, že pokud probíhá insolvenční řízení, nelze provádět exekuci.

Kdy se insolvence vyplatí?

První variantou je, že jste zaměstnaný, nevlastníte žádnou nemovitost a máte dluhy, které nezvládáte splácet. Pokud splníte podmínky oddlužení – zejména pokud jste schopní během 5ti let pomocí splátkového kalendáře uhradit minimálně 30 % svých dluhů, zbytek vám bude “odpuštěn” a vy jste po pěti letech od dluhů čistí.

Druhou variantou je případ, že sice nějakou nemovitost vlastníte, ale vaše dluhy jsou vyšší než její hodnota. Samotný prodej či výkup by vám problém s dluhy stejně nevyřešil.

Kdy se naopak insolvence nevyplatí?

Pokud vlastníte nemovitost a vaše dluhy jsou menší než 70 % její hodnoty, můžete samozřejmě vyhlásit insolvenci také. Hrozbu exekuce sice zastavíte, ale věřitel může kdykoli požádat insolvenčního správce o to, aby vaši nemovitost prodal v dražbě.

V takovém případě je pak lepším řešením běžný způsob prodeje anebo nechat nemovitost vykoupit. V obou případech máte vysokou šanci získat více peněz, než kdyby byla nemovitost prodána v dražbě.

Potřebujete pomoci s oddlužením a nebo jen poradit? Běžný způsob prodeje je naší specializací. Zabezpečíme vám maximální cenu při prodeji. S výkupy nemovitostí máme též letité zkušenosti. Nabízíme seriózní jednání a opravdu férovou cenu pro vás. Nebojte se nás kontaktovat.