Jaké pak přípravy. Přijdu. Vytáhnu telefon. Nafotím pár fotek … a hotovo. Do pěti minut je to na webu.

Samozřejmě to jde i takhle, ale to jde i měsíc inzerovat a nemít žádnou reakci.

Úklid je základ

Možná si řeknete, že je to samozřejmost, ale i dnes kolují na inzertních portálech fotografie hromady prádla určeného k vyžehlení (v lepším případě), stolu plného obalů a prázdných lahví, kuchyňské linky v průběhu přípravy nedělního oběda, … atd.

Pamatujte, že výběr bytu či domu ke koupi je emoční záležitost a bylo by přece škoda odradit zájemce už pouhým nepořádkem na fotkách.

Aranžování

Co na fotce nemusí být, to na ní nesmí být! Chcete ukazovat prostorný obyvák nebo sbírku panenek, plyšáků či polštářků? Opravdu je potřeba aby všichni viděli přehlídku sprchových gelů a zubních kartáčků celé vaší rodiny? 

Snažte se držet pravidla – méně znamená více. Pokoje na fotografii by měly působit vzdušně, prostorně a účelně. Fotografie má tu výhodu, že vše nepotřebné můžete přesunout za sebe nebo do vedlejší místnosti a tímto způsobem postupně nafotit celý byt či dům. A pokud máte naopak prázdné místnosti, zkuste do ní umístit alespoň pár kousků nábytku pro lepší představu toho, jak by mohl být pokoj využíván a co vše se do něj vleze.

Malou ukázku aranží neboli homestaggingu máte ve fotogalerii na konci článku.

Světlo – první přítel fotografa

Nejlepší je vždy přirozené světlo. Je tedy dobré vybrat si pro focení dobu, kdy bude většina pokojů dobře prosvětlena. Ale pozor na přímé polední slunce, které může focení znepříjemnit.

Spousta příruček také doporučuje rozsvítit při focení světla, ale pokud máte slušný foťák se stativem, může být výhodnější fotit na delší čas bez osvětlení. Světelné tóny tak budou přirozenější.

Úpravy fotek

Snažte se je minimalizovat. Snímek vyfocený ze správného úhlu při dobrém světle působí vždy přirozeněji než ten vykouzlený ve Photoshopu.

Ořez a případně lehké vyvážení barev a kontrastu. Žádné velké experimenty. Fotografie mají působit příjemně a přirozeně. Pocit nenaplněného očekávání, které přijde, když zájemce dorazí na prohlídku, už málokdy něčím vykompenzujete.

PS. Taky jste si všimli, že jsou všechny fotografie na šířku? Většina realitních portálů je optimalizovaná právě pro tento formát.

Pokud budete chtít další informace nebo konzultovat vaši osobní situaci, zavolejte nebo >>napište<<. Rádi si na vás uděláme čas.