Koupili jste si letos chatu? A přemýšlíte, jak ji nejlépe zazimovat? Možná uvítáte několik tipů.

Ať už je do chaty přivedena voda, či nikoli, je potřeba se ujistit, že veškeré zdroje obsahující H2O jsou prázdné. Je nutné vypustit veškeré potrubí, nádrže na vodu (i bojler), odvézt nebo vyprázdnit skleněné lahve. V případě splachovacího WC sice postačí za mírné zimy do sifonu nasypat kuchyňskou sůl nebo nalít denaturovaný líh, ale pokud se chata nachází v místech, kde mrazy bývají třeskuté, pak ani sůl vaše WC před prasknutím nemusí uchránit. Na mráz jsou mimořádně citlivé i různé vodovodní uzávěry, ventily a samozřejmě čerpadla (pokud nejsou umístěna v nezámrzné hloubce).

Protože zima doléhá i na různé druhy hlodavců a ti se snaží najít místo, kde se nejen zabydlí, ale také přes zimu dobře uživí, obejděte celou chatu a pečlivě zkontrolujte, zda je dobře utěsněná, jestli někde není místo, kterým se hlodavci snadno nebo s minimální námahou dostanou dovnitř. Zásoby potravin buď odvezte nebo uložte na nedostupné místo.

Chaty bývají často postaveny na místech, která jsou především v zimě opuštěná. Proto je dobré si rozmyslet, zda jsme tu nenechali něco cenného, co by nám mohli případní zloději odnést. Nemusí se přitom jednat jen o elektroniku nebo nářadí. I staré kuchyňské náčiní, hodiny po dědečkovi nebo váza po prababičce můžou být pro nevítané návštěvníky zajímavé. Co nemizí nikdy, jsou plastové nádobí a použitá kosmetika.

Třeba jste ale chatu kupovali právě s tím, že si budete užívat zimní klid okolních lesů a už se těšíte, až si zatopíte v těch krásných kamnech… Ovšem tady opatrně, protože stejně jako u rodinných domů, i zde platí, že komín by měl být pravidelně kontrolován a vymetán. Jinak hrozí velké riziko požáru. A chaty, které bývají z větší části dřevěné, lehnou popelem dřív, než stačíte vůbec někam zavolat. Ohledně topení v kamnech není ostatně nikdy opatrnosti nazbyt. Ujistěte se, že v dosahu nejsou žádné hořlavé materiály – někdy si člověk ani neuvědomí, jak moc je blízkost dřevěného obložení riziková. Rovněž pod kamny nebo alespoň před nimi zajistěte nehořlavou podložku. Stává se poměrně často, že během přikládání vypadne žhavý uhlík. Také není od věci pořídit alespoň malý hasicí přístroj (zakoupit lze tam, kde prodávají autopříslušenství).

Při zimním užívání chaty budete určitě potřebovat vodu. Pitnou si sice můžete přivézt s sebou (chybí-li studna), ale na osobní hygienu postačí užitková. Napouštět a vypouštět každý týden celý vodovodní systém je dost nekomfortní. Lze však využít vodu dešťovou, zachycenou do plastových nádrží (sudů) k tomu určených (zvládnou i větší rozpínavost při zamrznutí vody) a pokud ještě dovnitř vložíte nějaké z poloviny naplněné PET lahve, nemělo by jim nic hrozit.

Lucie Ulbrichová – makléřka kanceláře

více o makléřce