Přemýšlíte, kolik si říct za byt či dům, abyste je neprodali moc lacino a zároveň nedali cenu tak vysokou, že stejně nakonec budete muset slevit? Cena se stanovuje podle celé řady faktorů. Nadhodnocená nemovitost nepřiláká zájemce a vy tak ztrácíte čas.

Sleva není řešení

Mnoho prodejců se domnívá, že je lepší cenu nemovitosti nadhodnotit, protože slevovat můžete přeci vždy. Pokud však začnete zlevňovat, vaše nabídka už v očích kupců vypadá nedůvěryhodně a může se z ní stát neprodejný objekt. Realitní profesionálové dávají takovým nemovitostem přezdívku „ležák“. Ve finále přijdete o velkou část peněz, stejně jako při podhodnocení nabídky. Musíte si být proto jisti, že vaše cenotvorba je postavena na solidních základech.

Lokalita hraje prim

Nejžádanější jsou byty v centrech velkých měst a v turistických městech. Podstatnou roli hraje i čtvrť s dobrou pověstí. Zajímavou cenu může mít i byt či dům na venkově, pokud je dobré spojení do většího města a místo disponuje občanskou vybaveností.

Velikost a uspořádání

Menší byty jsou žádané, proto mají vyšší cenu za metr čtvereční, než ty větší. Nelze jen násobit velikosti bytu průměrnou cenou za metr čtvereční v dané lokalitě. Více peněz můžete chtít třeba za byt s neprůchozími pokoji a dostatkem úložných prostor.

Rekonstrukce není vždy výhra

Část kupců preferuje byt po rekonstrukci, do kterého už nemusí investovat. Jiní chtějí starší nemovitost, kterou si zrekonstruují podle vlastního vkusu. Cenu navýší i příslušenství bytu, jako je balkon, terasa, zahrada, sklep, garáž, garážové stání nebo vybavení elektrospotřebiči. Stále se také preferuje cihla před panelem.

Jak správně nemovitost ohodnotit

Základem je podrobná analýza právě nabízených nemovitostí na trhu s nahlédnutím do placené aplikace Cenových map. Součástí je i cenová analýza již prodaných nemovitostí. Je třeba zjistit, za kolik se reálně nemovitosti ve vaší lokalitě prodaly. Pokud se řídíte jen cenami z aktuální inzerce, nemáte žádnou jistotu, že jsou ceny nemovitostí na trhu nastaveny konkurenceschopně. Cenové mapy však pochopitelně nedokážou reflektovat aktuální stav nemovitosti a jejího vybavení. V případě stanovení prodejní ceny vám proto doporučujeme obrátit se na prověřeného makléře ve vašem okolí, který má ke všem těmto datům přístup.

Přijďte si s námi popovídat, na kafe. Rádi vás v Žabovřeskách uvidíme (mapa).