Před samotným výběrem nájemníka.

Výběr nájemníka je potřeba dělat s rozvahou a je nutné tomu věnovat adekvátní čas. S nájemníkem budete jako pronajímatel v kontaktu i několikrát ročně a v případě řešení nenadálých situací souvisejících s užíváním vaší nemovitosti, jako jsou například nutné opravy, budete v kontaktu i mnohem častěji. Jde vám také o to, aby nájemník řádně a včas platil, o nemovitost pečoval a neměl konflikty se svým okolím. O tomto rozhoduje především charakter nájemníka, samotná nájemní smlouva vám toto nezaručí. Nájemní vztah upravuje detailně občanský zákoník a v mnoha ohledech chrání nájemníka na úkor práv majitele nemovitosti.

Pro jakého nájemníka je vaše nemovitost vhodná?

Na začátku je třeba zvážit, pro jakého nájemníka je vaše nemovitost vhodná. Jako příklad uvedu byt s dispozicí 1+kk, který je obvykle vyhovující pro jedinou osobu. I takový byt ale může být prostorný a funkčně dobře řešený. Může tak vyhovovat potřebám i páru, případně i s malým dítětem.

Jak nájemníka vybrat?

Vybírat pouze pracující?

Obecně doporučuji vybírat pracující nájemníka s přihlédnutím k druhu profese a aktuální ekonomické situaci. Ne všechna povolání mají zajištěný jistý pravidelný příjem. Ve velkých městech mohou být hlavně u menších bytů zájemci i studenti vysokých škol a cizinci, kteří ve městě pracují. Pokud pominu případnou jazykovou bariéru, je také nutno zmínit, že cizinci a studenti mohou být rizikovější skupinou. Především z důvodu vyšší pravděpodobnosti změny místa výkonu zaměstnání, respektive přerušení či ukončení studia. Nicméně i v této skupině mohou být spolehliví nájemníci, ačkoliv je primárně nedoporučuji.

Se zvířetem nebo bez?

Dalším častým kritériem, které je dobré zvážit, jsou domácí mazlíčci. Pro mnohé nájemníky jsou to téměř členové rodiny. Zvláště u zvířat, které bývají v bytě nehlídané a ve volném pohybu, je dobré vzít v úvahu případné škody na vybavení domácnosti. Takové obavy jsou jistě na místě a je možné pro takové případy s nájemníkem domluvit vyšší jistotu (neboli kauci). U psů, a zvláště u některých plemen, je také dobré zohlednit, jestli je vůbec daná lokalita či nemovitost vhodná pro domácí chov. Pokud si ve vaší nemovitosti nepřejete domácí mazlíčky, doporučuji o tom zájemce o pronájem informovat už při prvotním kontaktu, aby případná prohlídka nemovitosti nebyla pro obě strany zbytečná.

Ještě je dobré o nájemci vědět

Doporučuji zjistit, proč se nájemník stěhuje a jak dlouho v předchozím nájmu bydlel. Existují relevantní důvody k odstěhování, například stěhování z prací, sestěhování páru do společné domácnosti od rodičů, stěhování do menšího nebo většího bydlení. Za rizikovější důvody považuji náhlou potřebu majitele užívat nemovitost pro své potřeby nebo nucený prodej nemovitosti. Obezřetnost doporučuji především v případech, kdy je zájemce mlží a dotazem je téměř uražen.

Než výběr ukončíte

Jakmile mezi zájemci naleznete vyhovujícího nájemníka, se kterým si takříkajíc sednete, pak vřele doporučuji si prověřit, zda nemá zápis v insolvenčním rejstříku, trestním rejstříku a centrální evidenci exekucí. Jednoduše zjistíte do pár minut online za malý poplatek třeba u ulovdomov.cz nebo jiných poskytovatelů této služby. Solidní nájemník je ochoten předat kontakt na předchozího pronajímatele, může od něj mít i doporučení, nesolidní se bude vykrucovat. Pořád mějte na mysli, že člověku, kterého znáte jen pár desítek minut, svěřujete do užívání svou nemovitost na dlouhou dobu.

Máte-li jakékoli otázky, související s výběrem nového nájemníka, nebo byste chtěli pomoci s jeho hledáním, budu ráda, když se mi ozvete.

Jestli jsem neobsáhla něco dalšího, co vás v této oblasti zajímá, těším se na vaše náměty.

Alena Václavíková – makléřka kanceláře

více o makléři