Je asi jasné, že ceny bytů ani domů nemohou pouze růst. Jsou období, kdy ceny nemovitostí rostou a jsou doby, kdy ceny klesají. Blížíme se vrcholu trhu, nebo už na něm jsme? Kdy bude nejlepší doba na prodej?

Každý chce prodávat v době, kdy jsou ceny na vrcholu a nakupovat v době, kdy jsou ceny dole. Problém je s načasováním. Lze to vůbec?

Po bitvě je každý generál. S jistotou můžeme říct, že jsme byli na vrcholu trhu, až zpětně. Do budoucna se můžeme bavit jen o pravděpodobnosti budoucího vývoje cen.

Vyplatí se ještě vyčkávat? Možná už moc ne.

Panika na trhu je hlavní příčinou prudkého propadu cen. Lidé téměř ze dne na den ztratí chuť nakupovat a prodávající se snaží rychle prodat, dokud jsou ceny vysoko. Problém je, že když už víte, že to nastalo, je už většinou pozdě.

S kolegy se shodujeme, že trh chladne a vykazuje určité znaky přehřátí. Zřejmě jsme těsně před vrcholem trhu, možná se na něm už pohybujeme.

Pokud plánujete nebo jen uvažujete o prodeji vaší nemovitosti, teď zřejmě přišel váš čas na realizaci.

Proč si to myslíme?

Ceny nemovitostí jsou již extrémně vysoké! Již více než rok Česká národní banka (ČNB) ve svých zprávách uvádí, že ceny nemovitostí jsou NADHODNOCENÉ. Ceny bytů jsou značně vyšší než před realitní krizí (2008 až 2012). Od roku 2013 ceny bytů v Brně narostly o neuvěřitelných 50 až 80%.

Na vlastní bydlení dosáhne čím dál míň lidí. Podle statistiky GOLEM FINANCE by nyní průměrná česká domácnost za byt o průměrné ceně 2,84 mil. Kč vydala 6,67násobek svých čistých ročních příjmů. V Praze a v Brně je to ještě mnohem horší (v Praze je to více než 11násobek).

Je ekonomika opravdu ve skvělé kondici? Ministerstvo financí ve své dubnové Makroekonomické predikci uvádí (str. 4) „Česká ekonomika vykazuje v některých oblastech zřetelné znaky přehřátí, obzvláště pak na trhu práce. Z hlediska cyklického vývoje ekonomiky přitom nelze vyloučit, že by ekonomika v případě naplnění některých uvedených rizik v horizontu predikce vstoupila do sestupné fáze hospodářského cyklu.“

Na konci roku 2017 ceny už nerostly. Český statistický úřad zveřejnil zprávu, podle které, po létech růstu, realizované ceny starších bytů v Praze v posledním čtvrtletí loňského roku klesly o 0,6 %. V Brně se růst cen značně zpomalil už v druhém čtvrtletí 2017. 

Ceny hypoték půjdou nahoru. Fincentrum HYPOINDEX k dubnu 2018 uvádí průměrnou úrokovou sazbu 2,51% (minimum 8/2017: 2,01%). Na konci roku 2018, nejpozději na začátku roku 2019, se očekává zrychlení tempa růstu hypotečních sazeb. Dá se předpokládat, že v polovině roku 2019 hypoteční sazby prolomí hranici 4 %.

Jsme na vrcholu trhu? 

Čas rychlého růstu cen nemovitostí již definitivně skončil. Očekáváme, že tempo růstu brněnských nemovitostí se ve druhé polovině tohoto roku ještě více zpomalí. S koncem roku se zvyšuje pravděpodobnost určitých korekcí cen.
Kdy se trend změní a ceny půjdou definitivně dolů, to je těžké odhadovat. Ani my nemáme věšteckou kouli. Faktem je, že skutečný propad cen nemovitostí přijde až v období, kdy půjde ekonomika dolů, začne růst nezaměstnanost a platy začnou stagnovat. Kdy to nastane? A co to způsobí?

Chcete více informací k vývoji cen nemovitostí v Brně a okolí? Naše pravidelné kvartální analýzy najdete  >>ZDE<<

Co tedy doporučujeme?

Pokud hodláte svoji nemovitost držet déle než 10 let, pak se zřejmě nemáte čeho obávat. Z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí pravděpodobně porostou.

Pokud ale v nejbližších měsících a letech prodej vaší nemovitosti plánujete, spěchejte. Nejlepší doba na prodej už zřejmě nastala, anebo se dokonce blíží ke konci.

Proč si to myslíme?

Stále je silná poptávka. Stále se nám daří prodávat aukčním způsobem prodeje, což nám umožňuje překonávat tržní ceny. Prodejní cena námi prodávané nemovitosti je často o 5 až 20% vyšší, než za kterou nemovitost dáme do nabídky.

Pokud budete chtít další informace nebo konzultovat vaši osobní situaci, zavolejte nebo >>napište<<. Rádi si na vás uděláme čas.