Po celých desetiletích, kdy zůstávalo sálavé teplo na okraji zájmu, se znovu dočkalo zasloužené pozornosti. Znovu oceňujeme ono jiné teplo, které vyzařují např. klasická kachlová kamna s pecí, jak je známe z různých pohádek a starých chalup. Dnes už naštěstí nepotřebujeme vysedávat jen za pecí, abychom si sálavé teplo užili.

Kromě různých sálavých krbů a kamen se speciální konstrukční hmotou, která je schopna teplo získané při hoření maximálně hromadit (akumulovat) a následně celé hodiny vyzařovat, si můžeme dopřát na instalaci nenáročné sálavé (infra) panely. Ty fungují na podobném principu. Jen místo hoření využívají elektrickou energii. Pomocí infra záření nahřívají okolní předměty, podlahu, stěny. Ty potom i při nižší teplotě vzduchu zajistí dostatečnou tepelnou pohodu.

Při sálavém způsobu vytápění se nehromadí chladný vzduch u země a teplý nestoupá ke stropu, vzduch aktivně necirkuluje, čímž je omezeno víření a někdy i přepalování prachových částic. V takto vytápěném prostoru se mnohem lépe dýchá. Což ocení především alergici.

Zajímat by vás mohlo i to, že jak sálavý krb nebo kamna, tak infra panely jsou mnohem méně náročné na spotřebu. Akumulační krb dokáže z hoření i malého množství dřeva vytěžit naprosté maximum. Je tak vhodným doplňkovým způsobem vytápění, bez zvýšení nákladů na topení (naopak může zajistit citelnou úsporu). Sálavé panely zase díky způsobu, jakým teplo získané z elektřiny předávají do místnosti, mají oproti přímotopům až neuvěřitelně nízkou spotřebu. A díky tomu jsou zcela plnohodnotným způsobem vytápění zvláště vhodným tam, kde jiné vytápění než elektřinou není možné.

Lucie Ulbrichová – makléřka kanceláře

více o makléřce