Uvažujete o koupi bytu a přemýšlíte nad tím, zda koupit byt v osobním vlastnictví (OV) nebo družstevní (DV)? Podívejme se na plusy a mínusy, které je dobré před koupí zvážit.

Koupit byt v OV nebo družstevní?

Při koupi bytu v OV nemovitost skutečně vlastníte a jste zapsáni v katastru nemovitostí. V případě DV jste členy družstva s právem nájmu konkrétního bytu, který přímo nevlastníte. Čistě teoreticky byste mohli být z družstva vyloučeni, nebo může být družstvo vytunelováno. Jde ale o minimální pravděpodobnost. I když právní vztah vede ve prospěch OV, v dalších oblastech může být pořízení družstevního bytu zase mnohem výhodnější.

Náklady na pořízení

Zde platí zákon trhu, poptávky a nabídky. Byty v OV mají vyšší pořizovací cenu. Lze je však použít k zajištění hypotečního úvěru. U DV nejde o převod vlastnického práva, ale převod členských práv. Byty bývají za nižší cenu. V některých případech se platí poplatek družstvu za přijetí nového člena, v řádu jednotek tisíců korun, ale mnoho družstev jej vůbec neúčtuje. U DV je někdy třeba hradit i anuitu – pravidelnou splátku úvěru, kterou nový člen družstva převezme.

Co může být výhodné

Zkuste zastavit jinou nemovitost. Výhodu mají byty v DV, které jsou okamžitě nebo v dohledné době převoditelné do OV. Pokud si nelze na byt v DV vzít hypotéku, stále můžete ručit jinou nemovitostí. Můžete zastavit i více nemovitostí, třeba i byt rodičů do doby, než bude pořízený byt v DV převoditelný do OV, pak nemovitost rodičů zase vyvázat a zastavit tu svou, už převedenou do OV. Souhlas družstva při případné rekonstrukci bytu nebývá problém. U DV platíte měsíční platby do fondu oprav, ze kterého se všechny nutné opravy a rekonstrukce vždy zaplatí. U OV si hradíte náklady na údržbu nemovitosti přímo a sami si ji také opravujete.

Proces převodu a anonymita

U DV se sestavuje jen smlouva o převodu podílu na družstvu, ne smlouva o převodu vlastnických práv jako u OV. Členem družstva se nabyvatel stává už ve chvíli, kdy je smlouva o převodu přijata zástupcem družstva. Po podpisu stačí rychle složit částku za převod do úschovy. Navíc jsou informace o členech družstva neveřejné a poskytnout je může jen družstvo. V případě OV je třeba doručit kupní smlouvu katastrálnímu úřadu a čekat na zápis. K tomu dojde po uplynutí zákonné ochranné lhůty 20 dní, v praxi asi po měsíci. Katastr nemovitostí je veřejný seznam a informace získá prakticky kdokoliv.

Kupujete nebo prodáváte byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, potřebujete poradit, najít vhodnou nemovitost nebo zjistit informace? Rád vám pomohou naši makléři.