Cenu bytu ovlivní jeho dispozice, orientace i jeho umístění v domě

Cenu bytu ovlivňuje velké množství faktorů. Byt v osobním vlastnictví lze oproti družstevnímu jednoduše hradit hypotékou a jeho cena bývá vyšší i o pět procent. Při oceňování nemovitosti hraje roli i dispozice a orientace bytu nebo jeho umístění v domě. Proto si nastíníme, jak se tyto faktory mohou promítnout do ocenění nemovitosti.

Dispozice a orientace bytu

O hodnotě bytu občas rozhodují i zdánlivé maličkosti. Pokud máte svůj byt orientovaný na jih, bude mít zhruba o tři až pět procent vyšší hodnotu než stejný byt orientovaný na sever. Dobrou světovou stranou je podle mnoha developerů i západ. Pokud je z bytu špatný nebo žádný výhled, může to snížit cenu bytu až o pět procent. Až o deset procent může snížit hodnotu bytu i výhled do vnitrobloku. Pokud ale díky tomu neslyšíte hluk od silnice, je to naopak výhoda. Extrémně tmavý byt s minimem denního světla vám může odebrat pět až deset procent z ceny bytu. Máte-li naopak pěkný světlý byt, oproti průměru to cenu zvyšuje přibližně o pět procent.

Uspořádání bytu

Výhodou jsou neprůchozí pokoje, byty s balkony či terasami a bydlení s vlastním garážovým stáním. Problematická je naopak toaleta společná s koupelnou, nebo dveře koupelny, které neústí do chodby, ale do některého z pokojů. Potíží je i velká chodba, která zabírá nevyužité místo na úkor menších místností a pokoje s nestandardními rozměry. Vysoké stropy jsou obvykle výhodou a mohou vám přidat i pět procent ceny. Současně ale platí, že vysoké stropy zvyšují náklady na vytápění a mohou být brány některým z potencionálních kupců i jako nevýhoda. Pokud je v domě méně bytů, objekt je třeba jen čtyřpatrový, zvýší se cena až o tři procenta.

Umístění bytu v domě

Byt v přízemí, zvýšeném přízemí a také byt v suterénu může mít konečnou cenu o pět až deset procent nižší oproti vyšším patrům. Problémem je také poslední patro. Kvůli obavám z protékající střechy cena bytů v posledním patře klesá o pět až deset procent oproti bytům ve vyšších patrech. Výjimkou je bydlení v podkroví. Romantická zákoutí s přiznanými trámy jsou aktuálně velmi žádaná a cena podobných nemovitostí zatím roste. Dobře uspořádané podkrovní byty mohou mít vyšší hodnotu. Pro byty ve vyšších patrech je ale klíčové, zda jde o dům s výtahem. Pokud máte byt ve třetím a vyšším patře bez výtahu, odečtěte si z ceny byty nejméně pět procent.

Co dál má vliv na cenu nemovitosti zde.

 

Máte na prodej nemovitost a nevíte si rady jak stanovit její cenu? Přijďte za námi na kafe do Žabin (mapa), nebo rovnou volejte 605777787.