Při zmínce o exkluzivní smlouvě se spoustě lidí vybaví nejhorší noční můry a odmítají cokoli podobného podepsat. Strach, nejistota, špatné zkušenosti zmiňované v nejedné internetové diskuzi. Je strach opravdu na místě? Ano i ne. Zásadní roli hraje výběr dobrého makléře, který se o prodej vašeho bytu či domu postará. I tak se ale stane, že napoprvé nevyberete úplně dobře a potřebujete smlouvu ukončit. Na co se tedy před podpisem zaměřit?

Délka smlouvy a možnost ukončení

První věc, která by vás měla zajímat, je délka trvání smlouvy. To, na jak dlouho bude chtít makléř smlouvu s vámi uzavřít se bud odvíjet od parametrů nemovitosti, kterou prodáváte a aktuální situace na trhu. Zemědělský pozemek nebo chalupa v zapadlé vesničce bude pravděpodobně hledat zájemce déle než byt 2+1 v centru většího města. U prodeje pozemku bych se například roční smlouvy nebál. Ale při prodeji bytu v žádané lokalitě bych nerad podpisoval smlouvu na více než 3 měsíce.

Až budete s makléřem mluvit o délce trvání smlouvy, nechte si předložit statistiku prodejů podobných nemovitostí za poslední čas a na základě těchto informací se domluvte na délce. Pokud by průměr byl zhruba jeden a půl až dva měsíce, s klidným srdcem bych uzavřel smlouvu na 3 měsíce.

Ať už uzavřete smlouvu na jakoukoli dobu, vždy by měla obsahovat vše, co se pro vás v rámci prodeje makléř zavazuje udělat a taky možnosti reklamace či ukončení smlouvy, pokud to dělat nebude. Chcete přece uzavřít smlouvu s profesionálem, který se o vás postará a ne s makléřem, o kterém měsíc neuslyšíte.

Výhodou jsou také smlouvy uzavřené například na 2 měsíce s možností automatického prodloužení o další dva a výpovědí vždy 5 dní před koncem. Pokud jste s makléřem spokojeni, nic neřešíte, smlouva se automaticky prodlouží. A pokud spokojeni nejste, po dvou měsících vám nic nebrání v ukončení.

Strašák jménem sankce

Sankce za předčasné ukončení. Sankce za porušení exkluzivity. Sankce za …

Je pravda, že některé smlouvy jsou sankcemi přímo prošpikovány. Většina jich je poněkud nadbytečná, ale jsou i takové, které mají v smlouvě své místo.

Sankce za předčasné ukončení, byla u některých realitních společností vedlejším a někdy i hlavním zdrojem obživy. Pokud uzavíráte smlouvu na rok se sankcí 5 % z ceny nemovitosti, patrně budete patřit mezi milovníky adrenalinových sportů a nebo vám na penězích příliš nezáleží. Na druhou stranu, při uzavření smlouvy na měsíc nebo dva, nic jako předčasné ukončení nemusíte řešit, protože jste s podmínky ukončení už vyjednali.

U sankce za porušení exkluzivity se nabízí otázka, proč byste to dělali. Napadá mě, že možná v situaci, kdy máte smlouvu na rok a už vás nebaví čekat na makléře, až projeví nějakou aktivitu. Ale v případě, že máte makléře pod kontrolou formou kratší smlouvy, asi nebudete mít důvod smlouvu obcházet a prostě ji ukončíte, ne?

Sankce za nespolupráci a odstoupení od smlouvy je naopak oprávněná. Pokud vás makléř zastupuje, musí mít od vás závazek, že skutečně prodáte. Jak jinak by se mohl zaručit zájemci, který projeví vážný zájem? Takovýto kupující skládá rezervační poplatek (blokovací depozitum) ve výši 5 % z kupní ceny a riskuj, že o ně přijde, pokud by si to rozmyslel. V tomto případě je sankce celkem fér způsob, jak vyvážit vzájemný závazek mezi vámi a kupujícím. Je potřeba si ale přesně definovat, v jaké situaci a za jakých podmínek by sankce hrozila. Pokud je ale vaším primárním zájmem prodat a ne to jen zkoušet, nemáte se opět čeho bát.

Obecná zásada

Ať už se jedná o jakoukoli smlouvu, je vždy potřeba vše dobře přečíst a rozumět tomu co podepisujete. A v případě potřeby neváhejte požádat makléře o vysvětlení.

Pokud budete chtít další informace nebo konzultovat vaši osobní situaci, zavolejte nebo >>napište<<. Rádi si na vás uděláme čas.