Od 1. 10. 2018 lze žádat o nové družstevní byty v Brně, jejichž výstavbu město již delší dobu plánuje. Brno tak chce pomoci zejména mladým rodinám, které mají možnost byt splácet, ale na hypotéku bohužel již nedosáhnou.

V rámci aktuální fáze projektu “Družstevní bydlení pro mladé” se plánuje výstavba v lokalitách Černovice “Na Kamenkách”, Nový Lískovec, Kamenný vrch II. a Starý Lískovec, Západní brána. V každé z lokalit by tak v příštích letech mělo vzniknout několik set nových bytů o velikostech 2+kk, 3+kk a 4+kk.

Ačkoli se dle předpokladů budou první družstevníci stěhovat cca za 4-6 let, podávat přihlášku je možné už dnes. Vzhledem očekávanému zájmu nejsou však ani podmínky města k žadatelům úplně vstřícné. Pokud si tedy budete chtít o členství v družstvu žádat, budete muset splnit zejména následující:

  • věk obou manželů/partnerů je v rozmezí 18-35 let
  • celkový čistý měsíční příjem je od 35 do 50 tisíc korun
  • nesmíte vlastnit jinou nemovitost
  • a další

Výhodou může být, že dané podmínky se posuzují ke dni podání žádosti a nikoli k datu přebírání dokončeného bytu. I poté chce ale město dohlížt na to, zda jsou byty skutečně užívány k bydlení družstevníků a ne např. k pronajímání či přeprodávání.

Po doplacení úvěru se počítá s možností odkupu do osobního vlastnictví. Z dlouhodobého hlediska se tak může jednat o další zajímavou cestu, jak získat vlastní byt, jehož cena s vysokou pravděpodobností dlouhodobě poroste.

Bližší informace naleznete na webu města Brna.