Začne od ledna příštího roku platit nový Občanský zákoník?
Je po volbách a nokdo nevíme, zda se platnsti dočká. Postupně v movinkách přineseme ty nejzásadnější změny.
Stavba přestává být součástí pozemku
V současném zákoníku platí, že se stavba a pozemek ve smlouvě i na katastru nemovitostí evidují zvlášť. Nově však v případě, kdy stavbu i pozemek vlastní stejná osoba, stavba jako věc z právního hlediska zaniká a stává se součástí pozemku. Výhodou je, že při prodeji domu už majitel ve smlouvě nemusí specifikovat dům i pozemek. Stačí převést vlastnické právo pouze k pozemku.
V případech, kdy bude majitel pozemku odlišný od majitele stavby na něm postavené, získají tito vlastníci vzájemné předkupní právo. Při prodeji tak musí nemovitost nejprve nabídnout druhému vlastníkovi. Ten má na zaplacení kupní ceny tři měsíce, pokud se nedohodnou na delší lhůtě. „S případem, kdy chtěl majitel prodat dům, který podle katastru nemovitostí stál na cizím pozemku, jsme se setkali několikrát. Nově bude mít vlastník pozemku zákonnou možnost koupit dům jako první,” říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel společnosti RE/MAX.
Výjimku tvoří případy, kdy je na nemovitosti uvaleno věcné břemeno či zástavní právo. Dům se v těchto případech nestane součástí pozemku a nadále zůstává právně samostatnou věcí, ani zde nevznikne předkupní právo.