S problémem sehnat kvalitní a dostupné bydlení se dnes dotýká hlavně řada seniorů, rodičů samoživitelů, občanů se zdravotním postiženým nebo lidí žijících na ubytovnách. Koncepci, která řeší nejen tyto problémy, představili na konferenci v Senátu zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí.
Koho se koncepce týká?
Systém dostupného a důstojného bydlení je klíčem k řešení řady dalších ociálních problémů, které dnešní domácnosti řeší, jedná se například o dluhovou past, slučování rodin, ale i odstraňování sociálně vyloučených lokalit a mnoho dalších.
Koncepce se tak snaží reflektovat příklady dobré praxe nejen od nás, ale i ze zahraničí a bude základním podkladem pro tvorbu zákona o dostupném sociálním bydlení, který by měl být už nyní, v únoru 2015, předložen k projednání a v roce 2017 vstoupit v platnost.
Cílová skupina
Nový systém by měl umět lépe odstranit překážky, které dnes brání řadě lidí získat nebo si udržet odpovídající, kvalitní bydlení. „Cílovou skupinou koncepce jsou hlavně senioři, osoby se zdravotním postižením, samoživitelky, mladiství, kteří vyšli z dětských domovů, lidé kteří jsou v současné době nuceni žít na ubytovnách, ale také lidi v sociálně vyloučených lokalitách, nebo lidé úplně bez domova,“ vysvětlila náměstkyně pro sociální a rodinou politiku Zuzana Jentschke Stőcklová.
Lidé, kteří budou chtít vstoupit do systému dostupného bydlení, projdou majetkovým a příjmovým testem, kde se bude individuálně zjišťovat jejich skutečná situace. Systém dostupného bydlení bude mít tři formy – krizové bydlení, bude tzv. Krizové bydlení, sociální byt a dostupný byt. Nájemné v těchto bytech bude zvýhodněné oproti tržnímu nájemnému obvyklému v daném místě.
Dostupné sociální bydlení
Z toho právě třetí forma, dostupné sociální bydlení, je určeno pro trvalý pobyt nájemce. Pro potřeby dostupného sociálního bydlení budou obce moci využívat stávající bytový fond, vybudovat nebo zrekonstruovat nové byty, využít služeb neziskových organizací a církví nebo si najmout byty od soukromých vlastníků.
-pro-