Máte nemovitost, kterou pronajímáte? Byt, dům, zahradu nebo třeba garáž? Pak jistě uvítáte odpovědi na otázky, které jsou nám, realitním makléřům, v souvislosti s právy majitelů nemovitostí často kladeny.

 

 

Pronajal jsem byt mladému páru. Nájemní smlouva skončila 15. května, ale oni byt stále užívají a nic mi neplatí. Na výzvy k uvolnění a předání bytu nereagují, co s tím mohu udělat?

Ocitl jste se ve velmi nepříjemné situaci, ale radu jak na neoprávněné uživatele nemovitosti pro vás máme. Pošlete nájemcům písemnou výzvu s dodejkou k předání bytu a úhradu nájemného za dobu od skončení platnosti nájemní smlouvy.

Pokud nájemce ani na tuto výzvu nereaguje, podejte na něj žalobu. Žaloba bude ve znění “vydání bezdůvodného obohacení”. Pokud totiž nájemce užívá váš byt a neplatí za něj, šetří své finanční prostředky, čímž se vlastně bezdůvodně obohacuje na váš úkor. Doporučení – pověřte podáním žaloby právníka, jeho fakturu musí uhradit váš dlužník/nájemce. V případě, že se nájemci ve vašem bytě již nezdržují, ale neodvezli z něj své věci, můžete je zadržet na úhradu své pohledávky.

 

Koupil jsem byt s nájemníkem. Musím respektovat smlouvu, kterou měl uzavřenou s předchozím majitelem? Rád bych v bytě sám bydlel.

V tomto případě musíte počkat. Podle Nového občanského zákoníku nesmíte nájemní smlouvu vypovědět jen proto, že jste novým majitelem. Změna vlastníka není důvodem k okamžitému ukončení smlouvy. Ve vašem případě ale můžete dát nájemci písemnou výpověď s dodejkou proto, že se chystáte byt užívat sám, případně jej pronajmout svému příbuznému, příbuznému své manželky.

Pozor – pokud byt do jednoho měsíce od jeho předání skutečně nevyužijete, jste podle zákona povinen byt znovu pronajmout předchozímu nájemníkovi nebo mu uhradit vzniklou škodu. Měsíční lhůta může být prodloužena o čas, potřebný k rekonstrukci, ale jen v případě, že jste zahájil stavební práce do dvou týdnů od předání bytu.