V prvním díle “Sousedských vztahů” jsme se bavili o situacích, které mohou nastat při bydlení v rodinném domku nebo rekreaci na chalupě. Nyní navštívíme bytové domy.
Hluk
Mají vaši sousedé hlučné děti? Cvičí soused na hudební nástroj? Pořádají víkendové noční party a budí vaše děti ze spaní?
Co se hlučných dětí týče, nezbývá než doufat, že z běhání, dupání a házení hračkami brzy vyrostou. Soud vždy posuzuje míru hluku vůči místním poměrům a děti si prostě hrají a hlučí, právně situaci řešit nelze. Soused má také právo hrát na saxofon, kytaru či jiný hudební nástroj a s pomocí soudu byste to mohli řešit pouze v případě, že ruší noční klid.
Balkony
Obtěžuje vás soused, kouřící na svém balkoně? Máte pocit, že vás sousedé z balkonu sledují?
To jsou, bohužel, situace, které se nedají právně řešit. Soused svůj balkon může užívat a soud mu nemůže zakázat kouření na něm. Pokud máte pocit, že vám sousedé z balkonu nahlížejí do bytu, zkuste si s nimi o tom promluvit, případně na svůj balkon umístit nějakou zástěnu. Jiná věc by byla, kdyby se vám podařilo z vašeho bytu nahlížejícího souseda zdokumentovat, pak už byste se mohli obrátit na právníky.
Domácí mazlíčci
Mají vaši sousedé hlučného psa nebo křičícího papouška? Budí vás štěkot psa po ránu a brání vám večer usnout?
Pokud se jedná o jedno či dvě zvířata, soud případnou žalobu nejspíš zamítne. Sousedé mají právo chovat v bytě domácí zvířata a ta občas dělají hluk. Bohužel, ačkoliv je to jistě nepříjemné, v tomto případě právo stojí na straně vašich sousedů.
Nájemníci
Je sousední byt pronajímán a řešíte spory s nájemníky? Pouští celé dny nahlas hudbu nebo jsou jinak hluční? Dělají nepořádek v domě a vzhledem k tomu, že jsou “jen” v nájmu, bojíte se, že je situace bezvýchodná?
Nezoufejte, není. Pokud se jedná skutečně o obtěžující celodenní hluk, neplatí nařízení o nočním klidu a soud se vás může zastat. Pozor, je to jiná situace než s hlukem od dětí či domácích mazlíčků. Zkuste to nejprve řešit písemně s nájemníky či majitelem bytu, následně oslovte soud.
-pro-