KřepiceV dubnu roku 1945 v době Bratislavsko-brněnské operace navštívil frontu na jižní Moravě maršál Rodion Malinovskij.  Dostal se i na pozorovatelnu generálporučíka Afonina, který vedl 18. gardový dělostřelecký sbor.  Návštěva proběhla 23. dubna 1945 za přísného utajení. Z pozorovatelny dal maršál Malinovskij rozkaz k rozhodujícímu útoku na Brno.

Již za pár dní tedy oslavíme sedmdesáté výročí osvobození Brna a při té příležitosti jsme pro vás připravili článek o jednom historicky důležitém a velmi zajímavém místě – vrchu Čertoraj u Křepic.

Zde byl po velkém úsilí a několikaleté snaze místního občana Václava Peši za přítomnosti Raisy Malinovske položen v roce 1975 základní kámen budoucího Památníku a v následujících letech došlo i k rekonstrukci a zastřešení Afoninovy pozorovatelny.

Velkolepé plány

V roce 1984 byla zahájena výstavba hlavního Památníku. Jednalo se o skutečně velkolepý projekt s rozpočtem 10 milionů Kčs. V areálu měla být hlavní budova s kinosálem a výstavní plochou asi 240m2, vyhlídkovou věží s výstavní plochou 60m2  pozorovatelna 18m2, skanzen sovětské bojové techniky a parkoviště autobusů s obslužným objektem. Vystavovaná bojová technika měla být rozmístěna na betonových podstavcích po celém areálu. Asi nejzajímavější částí areálu měla být vyhlídková věž. Dvanástistěn o průměru 10 metrů, skleněné stěny a uvnitř plastická mapa bojového území.

Po čtyřech letech budování komunikací, parkoviště a přípojek byla v květnu roku 1988 zahájena stavna hlavní budovy v horní části areálu, v únoru 1989 pak vyhlídkové věže. Stavba se ale neustále protahovala kvůli potížím s nedostatkem materiálu, techniky i pracovních sil. Do výstavby se zapojili i brigádníci, kteří odpracovali přes čtyři tisíce hodin.

Záhady kolem vlastnictví

Po sametové revoluci v roce 1989 se stal projekt finančně i politicky neúnosným a práce byly pozastaveny. Nedokončený památník se stal pro obec Křepice břemenem, které evidovala v účetnictví obce jako položku v hodnotě 5 milionů korun a neúspěšně se jej pokoušela prodat. Až v roce 2007 se přitom ukázalo, že areál vlastně vůbec v majetku obce nebyl.

Současnost

V současné době je areál rájem geocacherů a vyznavačů airsoftu. Pozorovatelnu a přilehlé okolí se snaží udržovat Klub přátel vojenské historie, jinak je zalesněný kopec s nedokončenými a přitom velmi působivými stavbami opuštěný. V současné době se uvažuje o dokončení vyhlídkové věže a památníku v menším rozsahu, než bylo původně plánováno, ovšem kdy a zda k tomu skutečně dojde je otázkou. Stavba, kterou navrhnul architekt Špaček z brněnského Stavoprojektu, je natolik zajímavá, že by si dokončení i využití jistě zasloužila.

 

2

4567810111314DSCN0340DSCN0341DSCN0342DSCN0345DSCN0377