Ačkoliv příjezdovou cestu potřebujeme, abychom se dostali k domu, chalupě či chatě, někdy se stává, že kupující si neuvědomí, jaké nástrahy na něj mohou v tomto směru číhat.

Nejčastějším problémem bývá sporné vlastnictví nebo absence věcného břemene.

Ovšem další, co nám může příjezd k našemu majetku zkomplikovat, je kvalita příjezdové cesty. Cesta nebo silnice může být příliš úzká, takže dvě auta se proti sobě nevyhnou a jedno musí vyčkat v místě rozšíření, část cesty může vést jen přes náš soukromý pozemek, tím pádem se o veškerou údržbu musíme starat sami nebo je cesta jen částečně zpevněná a v zimě navíc neudržovaná.

Ano, lidé bydlí i v místech, kam je přístup obtížnější, ale pak je potřeba popřemýšlet také o tom, jaké auto budeme používat. Někde bude stačit vyměnit sporťák za vyšší SUV, ale někde se prostě bez terénního vozu s pohonem 4 x 4 neobejdete. Zvláště v zimním období.

Pokud budete kupovat nemovitost v létě, kdy je cesta suchá, můžete snadno podlehnout klamnému dojmu, že na vaši vytouženou chalupu si bez problémů zajedete i na podzim, ještě než napadne první sníh nebo hned na jaře, jakmile roztaje. Ale ouha. Cesta může být v tomto období bahnitá a pro běžné osobní auto zcela neprůjezdná.

Jestliže je cesta v soukromém spoluvlastnictví, je zase potřebná domluva s ostatními spoluvlastníky ohledně údržby a to nejen v zimním období. Kdo a v jakém poměru bude platit náklady na opravy, kdo zajistí údržbu, kdo se postará o odklízení sněhu…

Dříve než se rozhodnete pro koupi nemovitosti s nestandardní přístupovou cestou, zvažte nejdříve všechna pro a proti. Vždyť nakonec taková nezpevněná cesta může být dobrým důvodem k zakoupení terénního vozu, po kterém jste už dlouho toužili 😉

Lucie Ulbrichová – makléřka kanceláře

více o makléřce