Setkali jste se s tím, že realitní makléř nabízí prodávajícímu prodej nemovitosti bez provize? Žádný makléř samozřejmě nemovitosti bez provize neprodává. Někteří makléři si provizi účtují od prodávajících a jiní od kupujících. Co je lepší?

Mohlo by se zdát, že je pro vás výhodnější, když realitní kancelář provizi z prodeje vaší nemovitosti naúčtuje kupujícímu a vy tím dost ušetříte. Tak to ale často není.
V běžném obchodním vztahu za objednanou službu platíte. Pokud si něco objednáte a má to zaplatit někdo jiný, nebo to je zdarma, je čas zbystřit. Znáte všechny výhody a nevýhody prodeje nemovitosti bez provize od realitní kanceláře?

Prodej bez provize

Pokud je předpokládaná tržní cena nemovitosti 5 milionů, makléř vám slíbí, že za prodej bez provize dostanete 4,8 milionů korun s realitní službou zdarma. Klientům – kupujícím nabídne nemovitost za 4.8 milionů ale 200 000 korun jako provizi naúčtuje kupujícímu, který tedy celkem zaplatí 5 milionů. Když se však najdou kupci, kteří by chtěli zaplatit 5,1 milionu i více, prodávající se to ani nedozví. Získá nakonec méně a má jen zdánlivou výhodu, že neplatí provizi.

Realitní kancelář hájí zájmy kupujícího

Pokud kupující bude žádat na nemovitost slevu, makléř začne vyvíjet tlak na prodejce, aby ji poskytl. Kupní smlouva umožní často získat dodatečnou slevu za vady, nebo zadržovat část peněz z prodeje. Pokud od vás jako prodávajícího nemá makléř odměnu, logicky jedná v zájmu kupujícího. Prodej se prodlužuje a ztrácíte ty kupce, kteří financují většinu kupní ceny hypotékou. Jak je to možné? Banky totiž kupujícím neproplácí provizi realitních kanceláří, není-li součástí kupní ceny. Věděli jste to?

Chraňte si možnost reklamace

Pokud nejdou věci podle plánu, prodávající nemůže realitní služby reklamovat, protože není z čeho žádat slevu. Jenže prodávající je 5 let od prodeje odpovědný za skryté vady na nemovitosti. Makléř bude opět hájit zájmy toho, kdo ho platí. Slib prodeje za maximální cenu vylučuje fakt, že realitní kancelář pracuje pro kupujícího, který platí za jeho služby.

Makléř placený kupujícím není motivován aby zorganizoval aukci nemovitosti (co to je?)

Chcete-li s námi prodávat, sice zaplatíte provizi za naše služby, ale hájíme pouze vaše zájmy a snažíme se pro vás získat co nejlepší podmínky. Stavte se za námi na kafe (mapa), nebo si rovnou vyberte ze seznamu našich certifikovaných makléřů.