V článku Daň z nemovitosti v roce 2018 jsme upozorňovali majitele nově nabytých nemovitostí  na povinnost podat do konce ledna.

Pokud jste v minulém roce naopak prodali, darovali nebo jste z jiného důvodu přestali být vlastníky nemovitosti, mohlo by se zdát, že už se vás daň netýká. Daňová povinnost přešla na nového majitele a na něm je i povinnost podání daňového přiznání. To je logická úvaha, ale …
Ne vždy se však všechny akce provedené novým majitelem promítnou do vašeho daňového výměru a paradoxně se tak stává, že je daň za danou nemovitost zaplacena dvakrát.
Nelze zcela spoléhat na to, že finanční úřad zruší požadavek na platbu automaticky

I když tedy už nejste v letošním roce vlastníkem nemovitosti, plynou pro vás následující povinnosti:

  • Oznámit správci daně, že už nejste vlastníky dané nemovitosti – do 31. ledna

  • Podat daňové přiznání pro ostatní nemovitosti, které aktuálně vlastníte. (do 31. ledna)

    Případně podat jen dílčí daňové přiznání, kde uvedete změny a celkovou nově vypočítanou částku daně. (do 31. ledna)

    Pokud žádnou nemovitost v daném kraji nevlastníte, tak se vás povinnost netýká.

  • Pokud ke změně majitele došlo již dříve, vyplatí se vám před platbou složenky provést kontrolu, zda se změna promítla do vyměřené částky a jestli náhodou neplatíte daň navíc za nemovitost, kterou už nevlastníte.

Formuláře pro daňové přiznání získáte na každém finančním úřadě nebo si je můžete stáhnout na webu Finanční správy. Pokud zjistíte, že jste v minulosti platili daň dvakrát, obraťte se na příslušný finanční úřad, který vám podá informace ke zpětnému vrácení zaplacené daně.

Ostatní informace naleznete v článku o dani z nemovitých věcí pro letošní rok.