Každý prodávající chce získat za svůj byt, dům či pozemek co nejvíce peněz. Rychlost se v tomto případě nemusí vyplatit. Kdy se snaha o zvýšení ceny vyplatí a kdy ne?

Rekonstrukce má své ALE

Nejlepší způsob, jak zvýšit hodnotu nemovitosti, je rekonstrukce. Nová kuchyň či koupelna, rozvody vody, topení či elektřiny nebo nová střecha hodnotu i atraktivitu nemovitosti zvýší. V rámci vynaložených finančních i časových nákladů to ale nemusí být příliš efektivní řešení, když chcete nemovitost prodat rychle. To radši nechte rekonstrukci na kupujícím, který bude mít stejně jinou představu.

Drobné opravy

Místo rozsáhlé rekonstrukce proveďte jen drobné opravy. Zbavte nemovitost nedostatků, na které jste si časem zvykli. Opravte díry ve stěnách, uražené rohy, uvolněné zásuvky a rozbité vypínače. Svou roli hrají i uvolněné prahy, o které každý zakopne nebo díry v podlaze. Dejte do pořádku i nefunkční osvětlení. Drobné opravy za pár stovek korun mohou přinést zhodnocení v řádu desítek tisíc korun.

Kdy úpravy ztrácí smysl

U nemovitostí k celkové rekonstrukci drobné vylepšení nepomůže. Výmalba a zasádrování děr po hřebících je pak plýtvání časem a penězi. V tomto případě je lepší přiznat celkový stav a nastavit podle toho prodejní cenu. Nový majitel bude mít nižší pořizovací náklady a opraví si nemovitost podle svých představ. Nemaskujte vážné závady, jako praskliny nosných zdí. Podle Nového občanského zákoníku (§ 2129 odst. 2), může kupující uplatnit skryté vady až po dobu 5 let.

Úklid je zcela prioritní

Vykliďte všechny sklepy, přístřešky, půdu a komoru. Vyhoďte sešlapané koberce i rozbitý nábytek. Vymalujte světlou barvou, která interiér prosvětlí. Vyleštěte podlahy i obklady. Ukliďte zahradu, posekejte trávník a zameťte příjezdovou cestu. Po úpravách bude nemovitost působit příjemným a udržovaným dojmem. Objekt bude vypadat mnohem lépe na fotkách i naživo.

Na dobrého kupce je někdy lepší si počkat

Existuje mnoho způsobů, jak z prodeje dostat maximum. Ne všechny jsou však etické. Na dobrého kupce je někdy lepší si prostě počkat. Jako realitní makléři máme aktuálně zmapovaný terén a v databázi potencionální zájemce. Víme koho oslovit a také víme, kdy není dobré spěchat a jít s nemovitostí pod cenu. Obraťte se na naše makléře.