Důvody stěhování mohou být různé (např. byt je příliš malý, chci vyšší komfort bydlení, odchod dětí z domu, odchod do důchodu, atd.) Pokud zároveň kupujete i prodáváte vždy je nutné na začátku zvážit, kterou transakci uděláte jako první. Obojí pořadí má své výhody a správné řešení závisí na vaší konkrétní situaci.

 

Proč nejprve prodávat a pak kupovat?

Klíčovým argumentem je, že neprodáváte pod časovým tlakem. To má zásadní vliv na:

  • schopnost vyjednávat – Nemusíte přijmout nabídku za každou cenu, na prodej máte „dost času“.
  • výši prodejní ceny – Pokud by kupující věděl, že jste nuceni prodat „za každou cenu“ (např. z důvodu propadnutí blokovací zálohy na kupovanou nemovitost nebo vzniku sankce při včasném nedoplacení části kupní ceny kupované nemovitosti) má to zásadní vliv na schopnost vyjednávat a tím pádem i výši kupní ceny.
  • bezpečí – Máte jasno v možnostech financování koupe nové nemovitosti. Po složení rezervační zálohy víte KDY a KOLIK budete mít z prodeje vaší nemovitosti. Naopak vzniká nutnost překlenout dobu mezi složením rezervační zálohy kupujícím vaší nemovitosti a koupí a následném převzetí vámi nově nabyté nemovitosti. V tomto ohledu se nabízí:
  • odložené předání nemovitosti – Můžete se dohodnout s kupujícím, pokud netrvá na okamžitém vystěhování, a zůstat po nějakou dobu „ve svém“ i po prodeji nemovitosti. Toto setrvání muže být jak bezúplatné, nebo se nabízí varianta platby „nájmu“ novému majiteli (vašemu kupujícímu) po dobu setrvání v prodané nemovitosti.
  • bydlení v pronájmu – zmíněné odložené předání nemusí být akceptováno kupujícím a lpět na této variantě znamená snížení počtu možných zájemců (tzn. snížení poptávky) a tím pádem nižší prodejní cenu. Alternativou je tedy pronájem jiné nemovitosti na určitou dobu potřebnou k vyhledání vhodné nemovitosti.

 

Proč napřed kupovat a pak prodávat?

  • skvělá nabídka – Pokud narazíme na nemovitost, která se nabízí „pod cenou“ (z důvodu nuceného prodeje nebo když je prodávající v časovém presu např. rozvod, hrozí exekuce atd.).
  • vysněná nemovitost – Pokud narazíte na nemovitost „svých snů“ a nechcete riskovat, že vám tato příležitost unikne. Kupovat před prodejem je vhodné spíše pro lidi, kteří nejsou závislí na prodeji své nemovitosti. Pokud ale nemůžete koupit nemovitost z jiných zdrojů (např. vlastní finanční prostředky, půjčka od rodiny nebo hypotéka na celou kupní cenu), je pro vás koupě před prodejem vlastní nemovitosti velmi riskantní. Jak již bylo řečeno, můžete prodat pod cenou nebo neprodat v termínu vůbec a vystavit se tak propadnutí blokovací zálohy na kupovanou nemovitost nebo zaplatíte sankci z prodlení. Nejhorší variantou pak je odstoupení prodávajícího od smlouvy z důvodu nedodržení úhrady kupní ceny a uplatnění sankce vyplývající z kupní smlouvy.

 

Pokud si nejste jisti, které řešení bude pro vaši situaci optimální, neváhejte se na nás obrátit. Rádi s vámi vaši situaci projdeme a pomůžeme vám najít řešení na míru.