Jak je to s provizí realitní kanceláři?

Toto téma je stále velmi diskutované a názory veřejnosti se výrazně liší. V poslední době je provize mezi veřejností považována za jakéhosi strašáka. Na realitních serverech typu bezrealitky.cz je zdůrazňováno, kolik klient ušetří, protože neplatí provizi. Ale skutečně ušetří?

Co je vlastně provize?

Je důležité si uvědomit, co vlastně PROVIZE je. Obecně je provize smluvní odměna za sjednaný obchod. Sjednání obchodu je proces, který je zajištěn smlouvou o zprostředkování nebo o obchodním zastoupení a je upraven v občanském zákoníku.

Sjednání obchodu nastává i mezi realitní kanceláří potažmo makléřem a klientem. Výše provize je v základu určena pevnou částkou, nebo procentem z hodnoty obchodu. Je to odměna za práci makléře a úhrada nákladů vynaložených na ocenění nemovitosti, prověření a řešení jejího právního stavu, přípravu nemovitosti k prodeji, marketing, právní servis, poprodejní servis a odborné služby. To je stručně řečeno. Když půjdeme do hloubky, zjistíme, že pod uvedenými pojmy se skrývá mnoho práce a odpovědnosti.

Práce makléře není jen o tom, že „pověsí inzerát“ a pak už jen čeká, kdo se ozve. Práce dobrého makléře spočívá především v komunikaci s klientem a vytvoření důvěryhodného vzájemného vztahu. Bez důvěry klienta makléř nemůže dobře pracovat. Získat důvěru klienta není jednoduché, obzvláště v případě, kdy se klient již jednou „spálil“ a na makléře pohlíží skepticky. Makléř musí ovládat špetku psychologie, umění jednat s lidmi, být empatický, profesionál a zajistit klientovi pocit bezpečí a pohodlí. A to je přidaná hodnota makléře pro klienta.

Makléř přináší klientovi svou odbornost a znalost, spolehlivost a zodpovědnost. Dobrý makléř klienta provede celým procesem obchodu, o všech krocích jej informuje, vše potřebné mu vysvětlí, se vším pomůže a poradí, zajistí právní servis a veškeré listiny. Patří sem také poprodejní servis, což znamená, že prodejem nemovitosti práce makléře nekončí. Makléř zajistí předání nemovitosti, může nabídnout zajištění přepisu energií, případně i vypracování daňového přiznání. A to je opět něco navíc.

Příště si řekneme o tom, co vše zahrnuje provize.

Monika Klímová – makléř kanceláře

více o makléři

další články Moniky