Zájem o hypotéky v koronakrizi nepolevuje, naopak stoupá. Pro případ poklesu cen realit nyní banky žadatelům hodnotí nemovitosti na nižší částky. Zájemcům o vlastní bydlení to může zkomplikovat schválení hypotéky, proto je lepší využít při nacenění nemovitostí služeb realitní kanceláře, které schválení úvěru projde mnohem lépe.

Banky reagují na ekonomickou nejistotu a zvýšené riziko nárůstu počtu nesplacených hypoték a hodnotí nemovitosti na nižší částky. Ceny nemovitostí i nadále rostou. I když jsou ceny nemovitostí u nás velmi nadhodnocené a může dojít k mírnému propadu cen nemovitostí, schválení hypotéky bude díky ekonomické nejistotě stále složitější, proto není na co čekat. Dostupnost vlastního bydlení se bude zhoršovat.

Hypotéky a výhled do budoucna

Na koupi nemovitosti si budou muset zájemci připravit ještě více vlastních peněz. V případě nízké odhadní ceny nemovitosti však můžete dát bance do zástavy i jinou nemovitost a pokrýt hypotékou celou kupní cenu nemovitosti. Banky se snaží minimalizovat riziko finanční ztráty, připravují se na horší časy a oceňují nemovitosti na výrazně nižší částky, než je jejich aktuální kupní cena. Nejvíce se to projevuje u starších nemovitostí a u objektů v méně vyhledávaných lokalitách.

Hodnota rozhoduje více než kupní cena.

Zastavovaná nemovitost je pro banku zárukou pro případ, že poskytnutý úvěr nesplatíte. Pokud dojde k její dražbě, banka částkou z jejího prodeje uspokojí svou pohledávku. Při výpočtu maximální možné výše poskytované hypotéky je více rozhodující hodnota nemovitosti než její skutečná kupní cena. Nyní banky poskytují hypotéky do výše 90 % hodnoty zastavované nemovitosti, častěji jsou ale sjednávány do výše 80 %. Průměrná úroková sazba hypoték klesla na 1,98 % (zdroj zde).

Získání hypotéky je s námi snazší

Podle expertů hypotéky v Česku už příliš zlevňovat nebudou a v první půli příštího roku začnou opět zdražovat. Na nákup nemovitostí je tedy správný čas. Pokud využijete při nacenění nemovitosti služeb našich finančních poradců, získání hypotéky bude pro vás mnohem snazší. V případě, že vám bude hypotéka přislíbena a nakonec vám ji neschválí, vrátíme vám obnos peněz složený jako blokovací depozitum.

Napište nám, zavolejte (605777787), navštivte nás v Brně-Žabovřeskách (mapa)

#DomovBrnenskychMakleru