Loni se v Brně po pěti letech růst cen nemovitostí zastavil. Tedy alespoň na chvíli. Od dubna loňského roku nabídkové ceny brněnských bytů víceméně oscilovaly na březnových hodnotách a to až do září. V závěru roku 2017 zavládl mezi Brňáky opět optimizmus a trh se staršími byty se vrátil k růstu. Nejvíce rostly malé byty. Nabídkové ceny bytů o výměře 1+1 mezikvartálně vzrostly o 6 % a 2+1 o 3 %. Rozdíly byly také mezi jednotlivými lokalitami. Pokud vás zajímá detailní historie vývoje, přečtěte si článek „Růst cen bytů v Brně od roku 2012 v číslech“.
U nové bytové výstavby byla situace jiná. Díky problémům s územním plánem trpí Brno dlouhodobě akutním nedostatkem nové bytové výstavby a to tlačilo ceny vzhůru průběžně po celý rok 2017. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu v uplynulém roce vzrostla meziročně o více než 12%, z 53 500 Kč na 60 100 Kč.
Ceny pronájmů bytů v Brně se snažily dohnat realizovaný nárůst pořizovacích cen. Za poslední kvartál se průměrné ceny nájmů menších bytů zvýšily o více než 8 %. Na začátku roku 2018 byla průměrná cena nabízených jednopokojových bytů k pronájmu v Brně 265 Kč za metr čtvereční. Za celý rok 2017 se ceny nájmů zvýšily o více než 19 %.
Zajímá vás, kdy se růst realitního trhu zastaví? Co můžeme očekávat v letošním roce? Přečtěte si moji predikci v závěru tohoto článku.
Všechny analýzy: Pravidelné informace o vývoji cen v Brně a okolí
Vývoj úrokových sazeb hypoték
Úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu i v posledních měsících loňského roku. K prosinci 2017 Fincentrum hypoindex uvádí průměrnou úrokovou sazbu ve výši 2,19 %.
Oproti třetímu kvartálu 2017 vzrostly počty hypoték i jejich objem. Objem byl téměř srovnatelný se začátkem roku 2017, ale počty hypoték již hodnot prvního a druhého kvartálu nedosáhly.
Vývoj cen nemovitostí 2017 v Brně a okolí
V dubnu loňského roku se růst cen brněnských nemovitostí výrazně přibrzdil. Některé typy nemovitostí dokonce prošly krátkou korekcí cen. Oživení přišlo až v září. Chuť nakupovat zřejmě podpořil optimistický pohled na českou ekonomiku, především pak rekordně nízká nezaměstnanost a růst mezd. Dalším stimulem zřejmě bylo očekávání růstu úrokových sazeb hypoték.
Pro více informací k vývoji na trhu bytů, novostaveb, pronájmů, pozemků a rodinných domů klikněte na tlačítko „+“
Co se dá očekávat v roce 2018 a 2019
Růst světové i evropské ekonomiky překonává předchozí očekávání. Česká ekonomika je stále ve velmi dobré kondici. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Dochází k růstu mezd.
Dynamiku vývoje cen nemovitostí v posledních letech akcelerovaly snižující se úrokové sazby hypoték. Na začátku roku 2018 jsme stále na rekordně nízkých hodnotách. Vzhledem k tomu, že inflace je srovnatelná s úrokovými sazbami hypoték, dá se říct, že reálná úroková míra je nulová.
Koupěschopnost obyvatelstva však v posledních letech nerostla zdaleka tak rychle jako ceny nemovitostí. Dosažitelnost hypoték se již značně snížila a dá se očekávat růst úrokových sazeb. Pojďme se na oba klíčové faktory podívat blíže.
Pro více informací k vývoji na hypotečním trhu a dosažitelnosti bydlení klikněte na tlačítko „+“
Vývoj cen nemovitostí
Vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2018 tedy zůstávají optimistické. Lednová makroekonomická predikce Ministerstva financí ČR mluví o tom, že pozitivní ekonomická situace by měla pokračovat i v roce 2018. Očekává se pokračování extrémně nízké míry nezaměstnanosti s dopadem na růst mezd. Míru inflace MFČR očekává 2,6 %, tedy podobnou jako v loňském roce (2,5 %).
Dá se předpokládat, že hypoteční úrokové sazby přesáhnou hranici 2,7 % ještě v prvním pololetí. Z důvodu setrvání velmi uvolněné měnové politiky ECB se v druhém pololetí růst očekává spíše pozvolný. Rychlého růstu hypotečních sazeb se tedy dočkáme až po návratu zahraničních sazeb do kladných hodnot a to zřejmě nenastane dříve než v závěru tohoto roku nebo až v průběhu roku 2019. Hypotéky zůstanou tedy levné i letos.
Ceny nemovitostí jsou již extrémně vysoké. Podle statistiky GOLEM FINANCE nyní české domácnosti na pořízení bytu o průměrné ceně 2,66 mil. Kč musí vynaložit 6,57 násobek svých čistých ročních příjmů. Dostupnost bydlení je horší než před příchodem celosvětové hypoteční krize, na vrcholu trhu v roce 2008.
Ceny bytů, domů i pozemků v Brně jsou v těsném závěsu za Prahou. V posledních letech vyrostly opravdu vysoko. Vzhledem k optimizmu na trhu, dynamice růstu mezd a levným hypotékám se dá očekávat růst i během letošního roku. Rychlejší růst očekávám pouze v prvních měsících roku 2018, následně bude růst už spíše pozvolný. Celkový nárůst cen brněnských bytů v letošním roce odhaduji někde mezi 4 až 9 procenty. Přece jen dostupnost hypoték je značně nižší než před sérií intervencí ČNB. Vzhledem k vysokým cenám se dá očekávat další ochlazování poptávky a částečně také její přesun za hranice města.
Větší růst během letošního roku, kolem 10 %, očekávám u nájmů. Část poptávky po bydlení se, díky růstu mezd a postupnému snižování dostupnosti financování a nutnosti vlastních zdrojů, přesune právě do nájmů. Nárůst cen pronájmů zatím nedohnal nárůst pořizovacích cen bytů.
Na konci roku 2018, nejpozději na začátku roku 2019, se očekává rychlý růst hypotečních sazeb. V polovině roku 2019 pravděpodobně hypoteční sazby prolomí hranici 4 %. To již poptávku značně ochladí a možná zabrání dalšímu růstu cen. Uvidíme.
Nicméně skutečný propad cen nemovitostí přijde až v období, kdy půjde ekonomika dolů, začne růst nezaměstnanost a platy začnou stagnovat. Kdy to nastane? Osobně očekávám, že takováto situace na trhu nastane nejdříve v roce 2019.
Ing. Tomáš Fráňa, ředitel kanceláře RE/MAX Pro Brno