Cena stavebních pozemků v Jihomoravském kraji od roku 2005 setrvale roste.

V období 2005 – 2006 došlo k růstu průměrných cen o 25%. Následovalo období stagnace do 3. kvartálu 2009, po kterém přišel další významný růst o 44%, ukončený v 1. kvartálu 2011.

Cenu stavebních pozemků tak mezi lety 2008-2009 nepostihl významný pokles, jako tomu bylo u bytů a rodinných domů.

Obr. 1.: Vývoj průměrných cen stavebních pozemků v Jihomoravském kraji (v Kč za 1 m2, neočišťeno o inflaci)

Vývoj průměrných cen stavebních pozemků v Jihomoravském kraji (v Kč za 1 m2, neočišťeno o inflaci)

Na vývoj ceny má vliv mnoho faktorů: zásoba stavebních pozemků na trhu, koupěschopnost investorů, výše investic obcí do infrastruktury (především rozvoje inženýrských sítí), konkurence jiných kategorií nemovitostí (domy, byty v případě rezidenčního trhu; existujících komerčních objektů v případě trhu s komerčními nemovitostmi), atd. Stavební pozemky se v období krize staly také alternativní investicí pro investory, kteří hledali (a v době nejistoty stále hledají) bezpečný přístav pro svůj kapitál.

Je možné říct, že i u pozemků dochází ke stále větším cenovým rozdílům mezi lokalitami. Zřetelný je především rozdíl mezi cenami pozemků v malých a velkých obcích, ale i v různých čtvrtích měst. Zásadní je samozřejmě působení Brna na své okolí.

Vývoj cen v Brně je podobný jako vývoj průměrné ceny v Jihomoravském kraji, jen změny jsou výraznější.

Obr. 2.: Vývoj průměrných cen stavebních pozemků v Brně (v Kč za 1 m2, neočišťeno o inflaci)

Vývoj průměrných cen stavebních pozemků v Brně (v Kč za 1 m2, neočišťeno o inflaci)

Průměrná cena 1 m2 stavebního pozemku v Brně byla v roce 2006 12,1 x vyšší než průměr v Jihomoravském kraji. Na konci roku 2011 to bylo již 16,7 x více.

V Brně je v současnosti nedostatek stavebních pozemků a naprosto zásadní je to v oblasti pozemků pro větší počet rodinných domů nebo pro bytové domy. Proces pořizování nového územního plánu, který by mohl na tuto situaci reagovat, je v současnosti komplikovaný zrušením Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje (ZÚR JmK) a měnící se legislativou. Novela stavebního zákona, platná od 1.1.2013 sice umožňuje pořídit územní plán obce i bez existence ZÚR JmK, ale celý proces je zastaven do konce června 2013, kdy se bude jednat o dalším postupu. V současnosti projednávaný koncept územního plánu začíná zastarávat. Pesimisté odhadují, že se nového územního plánu, který by vymezil další rozvojové plochy na území města, dočkáme třeba až za takových 8 let.

Co to může znamenat? Buď ještě vzroste tlak na obce obklopující Brno a ty se budou dále rozrůstat a poroste zde i cena pozemků. Je tu také možnost, že se rozvoj města přesune do oblasti revitalizace starších objektů a lokalit. Podmínkou ale je, aby se zde potkaly finanční zájmy majitelů pozemků, starých objektů, investorů s finančními možnostmi koncových uživatelů staveb.

V této chvíli je velmi těžké určit, kterou cestou se trh v Brně vydá a nejistota a nervozita je tu stejná jako v kterékoliv jiné investiční oblasti.

Při nákupu stavebního pozemku je dnes více než dříve důležité posoudit jeho vlastnosti a možné varianty rozvoje lokality.

Konzultace s odborníky je velmi dobrou investicí. Proto se neváhejte na nás obrátit!!!

Data čerpána z ročenek „Vybrané údaje o bydlení“, vydávaných Ústavem územního rozvoje MMR a vycházejí z údajů z daňových přiznání k dani z převodu nemovitosti.

V dalším díle se podíváme na situaci ve zbývající části Jihomoravského kraje.

Marek Štěpán

realitní makléř RE/MAX Pro

Uložit

Uložit