V pondělí 4. května oslavíme svátek Svatého Floriana, patrona hasičů. V této souvislosti možná stojí za připomenutí pár zásad pro ochranu domova i přírody před požárem.

 

Domácnost

 

Požáry v domácnostech jsou, bohužel, velmi časté. Nejvíce jich vzniká závadami na elektroinstalaci, ponecháním otevřeného ohně bez dozoru nebo při vaření.

Je proto dobré si pamatovat, že například horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může dojít k popálení nebo opaření nezkušeného „hasiče“.

Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, zakryjte pánev pokličkou a oheň uduste, posloužit k tomu může mokrý hadr nebo hasicí rouška.

Výborným pomocníkem je při těchto bytových požárech univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým požár uhasíte v zárodku než se stačí rozšířit a napáchat velké škody. Je nutné jej však mít uložený nadosah od sporáku. Naopak, v těsné blízkosti sporáku neukládejte hořlavé předměty jako utěrky, papírové ručníky a „chňapky“ na horké nádoby.

Při vaření na plynovém sporáku doporučujeme nenosit na sobě volné oblečení (široké rukávy apod.), jeho části se mohou snadno dostat do kontaktu s ohněm. Požáru elektroinstalace můžeme předejít jednak pravidelnými preventivními prohlídkami certifikovaným odborníkem, druhak také šetrnou manipulací se zásuvkami a šňůrami elektrospotřebičů.

 

Zahrada, příroda

Hasiči asi vědí, proč mají svůj den na začátku grilovací sezóny. Představa vonícího masa a škvířícího se tuku z opékaných klobás je jistě lákavá, ale neměli bychom zapúomínat na základní pravidla bezpečné manipulace s  otevřeným ohněm.

  • Zvolte vhodné místo pro ohniště – to by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec všech věcí, které se mohou vznítit.

  • Ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod.

  • K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzin, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny.

  • Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání nebezpečí zborcení pyramidy do okolí.

  • Opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte – ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla ponechána svému osudu.

  • Za silného větru nebo v období extrémního sucha bychom oheň v přírodě nebo na volném prostranství neměli rozdělávat vůbec.

  • Do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici). Oheň neroznášejte po okolí, např. na zapálené větvi. Pamatujte, že oheň a alkohol nepatří k sobě. Zvlášť pozor na sezení a hry příliš blízko plamenů. Stačí málo a může dojít k vznícení šatů, ožehnutí vlasů, řas a popálení.

  • Pokud se na vás vznítí oděv a není k dispozici dostatek vody k uhašení, neutíkejte! Tím jen podpoříte hoření. Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Válejte se, dokud plameny neuhasnou. Válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být látka z umělých vláken), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu. Když se popálíte, postižených ploch se nedotýkejte, popálené místo ihned ponořte do čisté, studené a proudící vody a vyhledejte odbornou pomoc.