Jsme tu s dalším příběhem o tom, co se může stát při prodeji nemovitosti. Nač je třeba dát si pozor a proč je dobré mít svého makléře i tehdy, pokud nemovitost kupujete.

 

Mladí a zamilovaní, říkejme jim třeba Hanka s Petrem, zatoužili po společném bydlení. Něco málo měli naspořeno, zbytek chtěli řešit hypotékou. Začali se tedy dívat po inzerátech a chodit na prohlídky. Po měsíci je hledání přestalo bavit. Nač by měli, se jim nelíbilo. Nač neměli je okouzlilo.

 

Pak jim dal někdo kontakt na jednoho z našich makléřů a jízda začala.

 

  1. Hypotéka jinak

 

Aby makléř předešel následným komplikacím při vyřizování hypotéky, domluvil jim nejprve schůzku s hypoteční poradkyní. Ta s nimi probrala všechny možné varianty, udělala důkladné výpočty a analýzu, společně prošli nabídky bank a ukázalo se, že Hanka s Petrem si mohou bez problémů koupit až o 400 tisíc dražší byt při stejné výši splátek, s níž počítali.

 

2. Prohlídky jinak

 

Makléř po sezení s kupujícími sestavil seznam požadavků a kritérií na jejich nový domov a domluvil první prohlídky. Věděl, co dělá, takže už na druhé prohlídce Hanka s Petrem oznámili, že tohle je přesně ten byt, jaký chtějí.

 

3. Dokumenty jinak

 

Byt nabízela jiná realitní kancelář a makléř Hanky a Petra s ní spolupracoval. Připravoval podklady, prověřil zaslané dokumenty, nechal právníka překontrolovat návrhy smluv, navrhnul doplnění, za která mu později byli Hanka s Petrem neskutečně vděční.

 

4. Předání jinak

 

Po nezbytných formalitách a schůzkách u právníka a v bance, které makléř poctivě absolvoval se svými klienty, proběhl přepis na katastru nemovitostí a úhrada peněz prodávajícímu. Nastal čas k předání bytu.

V den “D” se sešli kupující se svým makléřem u bytu a makléř prodávajících, který byl vybaven plnou mocí k předání odemknul dveře.

Dveře od bytu, na jehož WC najednou chyběla záchodová mísa. Dveře od bytu, z jehož koupelny zmizelo umyvadlo, z kuchyně sporák ze všech místností osvětlení včetně objímek a ze dvou pokojů vstupní dveře.

Zděsili se všichni, včetně makléře prodávajícího, který byl překvapen snad nejvíc. Naštěstí jednou ze změn, které navrhl makléř kupujících do smlouvy, bylo tzv. zádržné. 100 000 Kč na pokrytí případných nedostatků nebo nesrovnalostí oproti souhrnu vybavení v kupní smlouvě a skutečnému stavu bytu při předání. Cástka zůstala v advokátní úschově a v souladu se smlouvou ji advokát vyplatil prodávajícímu až poté, co uvedl byt do stavu, odpovídajícího podmínkám kupní smlouvy a při novém předání bytu to obě strany odsouhlasili.

 

Budte opatrní a když budete chtít pomoci nebo jen poradit, obratte se na nás.