Z pohledu realitní makléřky určitě obojí. Prodávat chatu nebo chalupu je vždy milá změna, díky které se člověk dostane z města a má příležitost pomoci klientům najít jejich místo k rekreaci a odpočinku.
Právě rekreačních objektů se ale týká i celá řada komplikací, na které při prodeji bytu či domu úplně nenarazíte.

Pečlivá příprava

Na prodeji nové chalupy pana Horejse jsem pracovala více než rok. Samotná inzerce a prohlídky byly vlastně jen třešničkou na dortu. Převážná většina všech záležitostí musela být vyřešena předem. Bylo dobře, že mě původní majitel, který chalupu zdědil, oslovil s dostatečným předstihem a mohli jsme nemovitost i veškerou dokumentaci k ní důkladně připravit.

Neobývaný objekt

Objekt byl totiž předmětem dědictví. Několik let neobýván. A protože nikdo neznal jeho přesný stav, rozhodli jsme se nechat zpracovat technickou inspekci. Za mě jde o nejlepší řešení pro obě strany. Kupující ví, co kupuje a prodávající má jistotu, že neopomněl zmínit žádné důležité informace o nemovitosti.

Technická inspekce

Vše dopadlo uspokojivě, až na to, že nebylo vůbec jasné, jak jsou řešené odpady. Nemohli jsme zjistit, kam vedou, sousedé byli přesvědčení, že k nim, do jejich septiku. To by byl velký problém, hrozilo, že budeme muset část domu a zahrady rozkopat.

Kamerové zkoušky

Následoval tedy druhý krok – povolali jsme odborníky, kteří se odpady zabývají a zaplatili jsme kamerové zkoušky. Ty potvrdily, že se na zahradě nachází malá jímka, kterou nešlo pouhým pohledem odhalit.

Věcné břemeno

Jako poslední jsme řešili odstranění věcného břemene užívání a pak už nic nebránilo podpisu kupní smlouvy.

Podpis na dálku

Ten jsme realizovali částečně na dálku. Ne každý je totiž schopen dostavit se osobně, ať už kvůli zdraví, místu, nebo čemukoli jinému. Ale i s tím mám dobré zkušenosti – naše advokátní kancelář všechnu dokumentaci připravila a podepisovali jsme na dálku.

 

No a předání novým majitelům? To už pak byla ta velká radost 🙂

Jana Bodáková – makléřka kanceláře

více o makléřce