ČNB snížila na základě krizové situace v ČR, REPO sazbu na 1%

Nejspíš jste se touto problematikou zabývali, ale pro ty, kteří to vidí poprvé. ČNB snížila na základě krizové situace v ČR, REPO sazbu na 1%. Většina spotřebitelů i podnikatelů očekávala, že banky zareagují podobně a sníží úrokové sazby na úvěrových produktech podobně.

Jsou zde však určitá „ALE“

Bankám bylo ze strany ČNB, předáno právo rozhodovat o dalším postupu a tím si sami sobě zpečetit svůj vlastní osud. Takovou krizi nikdo neočekával, ani já ne. V podstatě to zastavilo ekonomiku celosvětově a ochromilo státy, které drželi celosvětový business nad vodou. Pojišťovny a zajišťovny, které kryjí bankovní domy a tím i úspory drobných i velkých střadatelů v bankách se musí rozhodovat podobně jako banky a eliminovat rizika, která mohou nastat v situaci, kterou v průběhu více jak 100 let lidé nepoznali.

První ALE je rozhodnutí bank, které je závislé i na dalších faktorech, zaměstnanost, stabilita HDP, schopnost splácet a nízké náklady za pojistné krytí.

Druhé ALE je rozhodnutí pojišťoven a zajišťoven, jestli z důvodu krize nedojde spíše k navýšení pojistného bankovním domům právě z důvodu krize.

Třetí a neposlední ALE je makroekonomická situace a zadluženost státu, která se díky půjčce z CEB zvýšila a ČNB snížila hodnotu CZK o více než 2 Kč za €.

Půjdou úrokové sazby dolů?

Pokud očekáváte pokles úrokových sazeb, a oddalujete tak koupi nemovitosti jen kvůli úroku, nebo ceně vysněné nemovitosti, tak doporučuji koupit za stávající ceny i sazby, a sdělím Vám několik důvodů.

Prvním z důvodů je snížení hodnoty CZK vůči EUR, neboli zvýšení hodnoty EUR. na první pohled to pro některé vypadá slibně, ale v podstatě to vyvolá zdražování na maloobchodním i velkoobchodním trhu. Nejspíš to nepocítíte ihned, ale po nějakém čase ano.

Druhý důvod je vyčkávání bank. Banky čekají na reakci konkurence, zajišťoven, pojišťoven a zatím jediná informace, která ze strany jedné banky byla, že snižovat úrokové sazby nebude. Ostatní banky mlčí. Toto už je jeden z faktorů, které běžný člověk nevidí a nemusí ho vidět ani bankovní experti. Zabředáváme zde do psychologie obchodu, způsobu uvažování špičkových analytiků a riskařů bank a pojišťoven.

Za třetí a opět neposledními ukazateli jsou dále akciový trh, komoditní trh, zaměstnanost, schopnost splácet, vymahatelnost pohledávek, tržní cena nemovitostí, insolvence a další faktory, které hrají proti snižování úrokových sazeb.

Pozitiva pro kupující – část 1.

Jedna informace, která zazněla v médiích, bylo neplacení daně z nabytí nemovitosti ze strany kupujícího. Ale v tento čas, co píši článek, zatím není v platnosti. Je možné, že vláda tento návrh schválí a urychlí proces při rozhodování kupujících.

Další pozitivum, které může, ale také nemusí nastat, je snížení tržní ceny nemovitostí. Dělal jsem obchodní analýzu prodávajících a jsou zde jen dvě možnosti.

První, že se sníží tržní ceny starších nemovitostí, nebo nemovitostí lidí, kteří se ocitnou na tenkém ledě (insolvence) a novostavby zůstanou ve stejných, nebo díky poklesu koruny i vyšších cenách.

Druhá možnost je, že se trh dostane do normálu a v podstatě se pojede ve stejných vlnách.

Jestli jste kupující a očekáváte, že novostavba se zlevní, tak to určitě neočekávejte, zatím jsem neviděl stavitele, který by chtěl prodávat se ztrátou a dostat se do dluhové pasti. To už existuje lepší varianta, než to prodat. Chcete vědět jaká? Uvidíme, třeba Vám to někdy sdělím.

Pokračování zde.

Závěr

Jestli jste dočetli až sem, je možné, že jste se rozhodli se mnou spolupracovat, proto Vám na konci tohoto článku nechám svůj kontakt, který je dohledatelný i v mém profilu.

V každém případě, děkuji za dočtení a věřím, že se někdy uvidíme.

Přeji Vám příjemný den

Pavel Vysoglad – makléř kanceláře

více o makléři