Předprodejní opravy nemovitosti jsme již krátce zmínili v článku o přípravě před prodejem. V dnešním článku se na ně podíváme o něco podrobněji.

 

Vyplatí se to?

Asi první otázka, kterou si většina majitelů položí. Proč, dávat další peníze do něčeho v čem už za pár měsíců nebudu bydlet?

A otázka je opravdu na místě. Oprava či rekonstrukce by se opravdu měla vyplatit.

Byt či dům k rekonstrukci

Pokud je nemovitost v původním stavu, který zdaleka nevyhovuj dnešním podmínkám k bydlení, budete ji nejspíše prodávat jako dům či byt k rekonstrukci. V tomto ohledu tedy nemá cenu investovat ani do drobných oprav. Pokud 14 dní po koupi nastoupí řemeslníci sekat vodu a elektřinu, asi nikomu nebude vadit, že není čerstvě vymalováno.

Pokud jste ovšem rekonstrukci plánovali, není nic jednoduššího, než plány nabídnout novému majiteli. On z nich získá hrubou představu o ceně a buď si váš návrh poupraví anebo se rozhodne rekonstruovat po svém. Vždy je to lepší varianta než navýšit cenu o desítky či stovky tisíc za rekonstrukci, která nemusí vždy být podle představ zájemce o koupi.

Běžně užívaná nemovitost

Pokud ale rekonstrukce není nutná a počítá se, že bude byt nebo dům po předání připraven k běžnému bydlení, vyplatí se soustředit se na drobnosti.

Jsou to právě ty detaily, které dotvářejí emoční dojem z návštěvy vašeho domu. Než se pustíte do oprav, zapřemýšlejte, s čím nejste v domácnosti úplně spokojení a opravy jste odkládali, protože jste si už vlastně zvykli.

Zasekává se klika? Vržou dveře? WD40 můž být rychlým lékem. Pokud dveře drhnou o podlahu, stačí jen pár podložek mezi panty. U kapajícího kohoutku stačí často jen vyměnit těsnění. A na usazený vodní kámen v koupelně či na záchodě postačí i soda s octem. Při běžném provozu už často člověk matné vodovodní baterie nevnímá, ale pokud se lesknou, vzbuzuje to jakýsi pocit novosti a čistoty. V jakém stavu je těsnění mezi okny? Izoluje dobře nebo se odchlipuje a místy je začernalé od plísní? …

A jistě vás napadnou další. Pokud si nejste jisti, představte si, že je zájemce s připravenou hotovostí u vás na prohlídce. Může si prohlédnout vše? Nebo jsou místa či detaily, kterých by si raději neměl všímat? Pokud je odpovědí to druhé, kolik času a peněz zabere jejich oprava? 

No a v neposlední řadě se obecně doporučuje již zmiňované vymalování. Jednoduchá bílá výmalba vyvolává pocit čistoty a udržovanosti. A vy přece chcete, aby se kupující cítil při prohlídce vaší nemovitosti dobře, ne?

Pokud budete chtít další informace nebo konzultovat vaši osobní situaci, zavolejte nebo >>napište<<. Rádi si na vás uděláme čas.