Představa, že si koupíte nebo pronajmete malý pozemek u lesa a tam potom postavíte mobilní dům, ve kterém se dá i bydlet je často hodně vzdálená realitě. Proč? 

Mobilní domy se stávají stále více populární jako alternativní forma bydlení v důsledku nedostupnosti vlastního bydlení. Tyto mobilní domy se zdají být jednoduchým řešením – stačí mít malý pozemek, buď vlastněný nebo pronajatý, a přikoupit si mobilní dům.

Nicméně, skutečnost je trochu jiná. Mobilní domy jsou považovány za výrobky, které plní funkci stavby, což znamená, že pro jejich umístění na pozemek je nutný souhlas stavebního úřadu. Proto je důležité nejdříve zjistit požadavky na charakter zástavby v dané oblasti a následně se obrátit na stavební úřad.

Přestože pro mobilní dům není nutné získat stavební povolení a ohlásit ho, bude nutné získat územní souhlas. Kromě parametrů dodavatele, které musí být splněny, je třeba také zajistit existence vodovodní a elektrické přípojky, připojení na kanalizaci atd. Je také důležité dodržet odstup od sousedního domu.

Mobilní domy nejsou zapsány v katastru nemovitostí jako stavby spojené se zemí, nicméně za určitých podmínek lze pro ně alespoň získat evidenční číslo, což je užitečné pro trvalé bydlení.

Pokud tedy uvažujete o pořízení mobilního domu jako alternativní formy bydlení, je důležité ověřit, zda je pozemek vhodný pro tento účel, a to nejen v územním plánu, ale také na stavebním úřadě. Je výhodnější pořídit dům přímo od výrobce než z druhé ruky, abyste měli jistotu, že splňuje příslušné normy, které nahrazují kolaudaci.

Na trhu existuje mnoho typů mobilních domků, takže si můžete vybrat takový, který vám a vašemu životnímu stylu.

Alena Václavíková  |  Lucie Ulbrichová

makléřky kanceláře

Lucie Ulbrichová