Čím to, že když vejdete do chalupy zařízené starým nábytkem po babičce (možná i prababičce), dýchne na vás příjemná nostalgie a v tu chvíli zatoužíte posedět na dubové lavici u masivního stolu nad šálkem dobré kávy a oproti tomu v domě sestřenice, která se stěhovala do novostavby před deseti lety, se necítíte moc dobře? 

Vysvětlení je nasnadě. Přestože toužíme po bydlení zařízeném podle posledních trendů, neznamená to, že se nám zařízení bude zamlouvat i za deset let, až se trend v bydlení změní. Potom teprve si uvědomíme, jak jsou naše subtilní židle nepohodlné, stolek nepraktický a materiály nepříjemné. Náš interiér prostě nebyl nadčasový.

Ale co to vlastně znamená – nadčasový interiér? Na to nám může krásně odpovědět trvající oblíbenost některých stylů jako např. provensálský, rustikální, industriální… Tyto styly se v průběhu desítek let stále vrací a s drobnými obměnami se znovu a znovu uplatňují i v době moderních technologií.

Ono kouzlo věčné oblíbenosti tkví v několika málo základních pravidlech. Vždy jsou použity trvanlivé materiály jako masivní dřevo, sklo, kov, kámen, keramika. Dalším důležitým prvkem jsou barvy – přírodní dřevo (i mořené v přírodních odstínech) a bílá se dají snadno kombinovat s ostatními barvami, a když nás červené doplňky omrzí, můžeme je nahradit třeba šedými. A v neposlední řadě jsou jednotlivé části nábytku snadno kombinovatelné, často víceúčelové. Příkladem může být komoda. Ta poslouží stejně dobře v ložnici, obývacím nebo dětském pokoji, ale klidně i v jídelně nebo v chodbě.

Zatímco poškrábaný plast nebo odlupující se lamino působí i u lepších designových kousků dojmem zašlé slávy, dřevo stárne s grácií a s přibývajícími roky spíše krásní a teprve získává tu správnou patinu.

Nadčasový interiér prostě nad časem stále vítězí.

Lucie Ulbrichová – makléřka kanceláře

více o makléřce