Zpráva dobrá, nebo špatná: Jak pro koho… Prodávající vítají, kupující brblají.

Celý letošní rok se spekuluje, zda se změní pravidla, postupy a případně i výše platby daně v souvislosti s převodem vlastnictví nemovitosti. Ostatně, už o tom v minulosti jednala a rozhodla předchozí vláda Petra Nečase.

Do současnosti platilo, že daň z nabytí nemovité veci (za stara daň z převodu nemovitostí) platil prodávající a kupující byl ručitelem a to v případě, pokud se strany nedohodly ve smlouvě na opaku, tedy že daň platí a je poplatníkem kupující. Před pár hodinama, v úterý 1. 6. 2015 (na den dětí) schválili poslanci změnu a určili, že poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je kupující a také ji platí. Zároveň zrušili institut ručitele. Tedy se již strany nijak jinak dohodnout nemohou.

Neprošel návrh na úplné zrušení této daně.

S tím, aby byla daň zcela zrušena, nesouhlasil ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Znamenalo by to výpadek 10 miliard korun ze státního rozpočtu,“ řekl šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD.
Poslanci schválená změna putuje do senátu, kde po jejím odsouhlasení bude čekat na podpis prezidenta republiky. Platit by měla 3 měsíce po zveřejnění ve sbírce zákonů
(CER)

Další články na téma daně. Informace o dani z nabytí na serveru finanční správy.