Rychlé peníze bez starostí s prodejem. To bývá častá představa o výkupu bytu či domu. O tom, jestli je výkup to nejlepší řešení vaší situace jsme psali posledně ve článku Výkup nemovitosti – řešení pokud vás tlačí čas. V tomto článku se zaměříme na další častou otázku,  a to, zda se výkup skutečně vyplatí a s kolika penězi za svůj byt můžete počítat.

Není cena jako cena aneb Proč procenta nestačí?

Pokud si vás bude chtít společnost, která realizuje výkupy získat, pravděpodobně se bude snažit s vámi hrát hru o procenta. Nabídneme až 90 % (a pak někde pod čarou bude uvedeno: * z ceny stanovené ………..)

Pojďme si teď takovou hru zahrát také. Řekněme, že např. potřebujete prodat byt, který lze za současných podmínek na trhu běžně prodat za 1 000 000,- Kč. Protože ale nemáte čas byt prodat normálním způsobem, oslovíte několik kanceláří, které výkup realizují.

Nabídky pak mohou vypadat takto:

  1. odhadovaná cena bytu: 1 000 000,- Kč a nabídka 70 %
  2. odhadovaná cena bytu: 950 000,- Kč a nabídka 75 %
  3. odhadovaná cena bytu: 800 000,- Kč a nabídka 80 %
  4. odhadovaná cena bytu: 700 000,- Kč a nabídka 90 %

Tak co? Které nabídky vám přijdou férové a které naopak?

Proč nedostanu plnou tržní cenu?

Už samotný pojem tržní cena se těžko definuje. Oceněním před prodejem jsme se zabývali např. v článku Jak stanovit cenu nemovitosti?, ale tu opravdovou a skutečnou tržní cenu stejně zjistíte až při samotném prodeji. Pokud tedy prodáváte běžným způsobem.

Pokud vám ale někdo nabídne, že váš dům nebo byt vykoupí, přebírá tím na sebe jednak náklady spojené s provedením transakce, hlavně však i riziko, že se mu ji nepodaří prodat za cenu, kterou jste si na začátku stanovili a hrozilo by, že bude ve ztrátě. Toto riziko se pak promítá právě do procenta, které je ochoten vám nabídnout.

Můžete namítnout, že ji vykupující společnost může prodat i za víc a pak na tom vydělá. A že nejlepší by bylo počkat, až za kolik se skutečně prodá. Zní to jako férový argument. Nicméně se vytrácí celá podstata výkupu, protože byste stejně jako u normálního prodeje museli čekat na své peníze do doby, než se nemovitost prodá.

Co tedy můžu od výkupu čekat?

Jak jsme si již řekli, cena získaná z výkupu nemovitosti bude vždy nižší o desítky procent oproti částce získané z běžného prodeje. O kolik to bude záleží na výběru společnosti která vám výkup zprostředkuje.

Na trhu jsou mimo jiné i tvrdí hráči, kteří se mnohdy až lichvářsky snaží z nešťastné situaci ostatních vytěžit maximum pro svůj zisk. Váš dům či byt nacení silně pod cenou, aby vás mohli nalákat na vysoké procento, ale ve výsledku jste rádi, když na konci získáte alespoň 50 % z hodnoty nemovitosti. Nebo vám nabídnou půjčku za tak nevýhodných podmínek, že vás o vaši nemovitost připraví úplně.

Pak jsou tu firmy, které se snaží hrát férovější hru a svojí činností poskytovat osobám v těžké situaci pomoc. I tak jsou stále svázáni tlakem na zisk, aby mohli jako společnost fungovat a samozřejmě vydělali co možná nejvíce.

A pak existují některé kanceláře, které nabízí zprostředkování výkupů jako doplňkovou službu pr klienty, kde normální prodej není z různých důvodů realizovatelný. Pokud to ale bude možné, vždy se primárně pustí do prodeje běžným způsobem. Což znamená na konci mimo jiné i více peněz pro vás.

Potřebujete rychle peníze? Uvažujete nad výkupem? Zvažujete, zda je to pro vás ideální řešení?

Zkonzultujte s námi vaše možnosti