Ať už je to lavička, houpací síť nebo třeba relaxační lehátko, pokud bude umístěno na chráněném místě, nejlépe ve stínu stromů, může na nás působit po celodenním shonu jako pravá oáza pohody. Živá zeleň má na naši mysl přímo blahodárné účinky. Zážitek ještě umocní chuť dobré kávy, oblíbená knížka nebo společnost milého člověka.

V zahradě se vzrostlou zelení bude umístění o něco jednodušší než u právě dokončené novostavby. Není však třeba zoufat. Než stromy a keře povyrostou do požadované výšky, lze zákoutí vykouzlit i pomocí popínavých rostlin. Ty můžeme pěstovat i v květináčích a u jednoletých druhů máme jistotu, že se zelené zástěny dočkáme už v aktuální sezóně. Mezi osvědčené rostliny pro jednoleté osázení patří rychle rostoucí a bohatě kvetoucí povíjník, povijnice nebo třeba fazol šarlatový, který nás navíc na konci vegetačního období odmění fazolemi, ze kterých si můžeme v zimě uvařit chutnou polévku.

Zastřešené pergoly se staly v posledních letech běžnou součástí zahrad. Jinou – odlehčenou variantou jsou však pergoly bez zastřešení, pouze dřevěné nebo kovové konstrukce bohatě porostlé rostlinami. Taková pergola do prostoru zahrady vnese další rozměr, aniž by zásadním způsobem narušovala celkový svěží vzhled.

Pokud byste chtěli nechat pergolu nebo plot rychle porůst některou z popínavých trvalek, můžete vysadit oblíbený loubinec neboli psí víno.  Poměrně rychle rostou i liánovité pnoucí růže (ramblery) – dnes jsou navíc k sehnání už i druhy opakující kvetení. A využít se dají i v zahradě, která už má nějaké to desetiletí za sebou. Vysazené u kmene přestárlého nebo uschlého stromu ještě nadělají spoustu parády.

Z rychle rostoucích keřů můžu vřele doporučit nádherně kvetoucí komuli Davidovu.  Přestože ji každým rokem na jaře seříznete téměř u země, ještě tentýž rok začátkem léta vyroste v mohutný keř vábící svou vůní motýly z celého širokého okolí.

Na příjemné chvilky strávené v oblíbeném zahradním zákoutí si velmi snadno a rádi zvyknete.

Lucie Ulbrichová – makléřka kanceláře

více o makléřce