Při koupi nemovitosti je potřeba věnovat pozornost i právní stránce a ověřit si, že námi vyhlédnutá nemovitost nemá závažnou právní vadu.

 

Při prodeji nemovitosti se často hovoří o právních vadách nebo jejich absenci. Ale co vlastně může být tou právní vadou?

Právní vada nemovitosti je vada, která souvisí s právem na nemovitost a může ovlivnit vlastnické právo nebo práva s tím spojená, například právo stavby, užívání atd.

Právní vady se mohou projevit různými způsoby. Mezi nejčastější právní vady patří:

Zástavní právo věřitele:

Toto právo umožňuje věřiteli zajištění svých pohledávek v případě, že dlužník nesplní své závazky. Přítomnost zástavního práva věřitele může ovlivnit prodej nemovitosti.

Věcná břemena:

Jedná se o práva, která mohou být zapsána v listu vlastnictví a představují určité omezení užívání nemovitosti. Typickým příkladem je právo průjezdu nebo právo užívání zdroje vody.

Nesoulad mezi katastrálním zápisem a skutečností:

Často se stává, že údaje o nemovitosti v katastru nemovitostí neodpovídají skutečnosti. Tento nesoulad může vzniknout například kvůli neaktuálním údajům nebo chybám při zápisu.

Spory o vlastnictví:

Existence probíhajících sporů o vlastnictví je závažnou komplikací při prodeji nemovitosti. Nevyřešený spor může znemožnit převod vlastnických práv na nového vlastníka.

Neoprávněné stavby nebo úpravy nemovitosti:

Provádění úprav nebo staveb bez příslušného povolení je velmi častým problémem. Takové neoprávněné úpravy mohou být nelegální a jejich existence může mít právní následky.

Restrikce a omezení použití nemovitosti:

Nemovitost může podléhat různým restrikcím a omezením, například na základě územního plánu nebo podmínek stavebního povolení.

 

Alena Václavíková  |  Lucie Ulbrichová

makléřky kanceláře

Lucie Ulbrichová